Euro2024: Nizozemci s tri gola izborili plasman u četvrtfinale (Video)

Nizozemci su opravdali ulogu favorita protiv Rumuna, i čekaju rasplet susreta Turska - Austrija
(Gakpo je prvi načeo mrežu Rumuna, Nizozemci zasluženo među osam najboljih – Foto: X)

Niozozemska je opravdala ulogu favorita i u osmini finala Eura 2024. pobijedila je reprezentaciju Rumunije rezultatom 3:0 (1:0).

Strijelci su bili Gakpo u 20., te Malen u 83. i 90+3 minuti.

Utakmica je odigrana na Allianz Areni u Munchenu, a sudio je Zwayer iz Njemačke.

Na otvaranju utakmice, reprezentativci Rumunije su izgledali bolje. Napadi su pretežno počinjali preko ofanzivca Marina, ali…

U 20. minuti utakmice Gakpo je postigao gol nakon asistencije Simonsa i tako doveo Nizozemsku u vodstvo. Ovo je bio treći gol Gakpa na ovom Evropskom prvenstvu.

Nakon primljenog gola, Man je šutirao, ali je Aké odlično reagovao i izblokirao njegov udarac. Poslije toga, dvije dobre prilike su imali Nizozemci. Prvo je Reijnders šutirao, ali je jedan od igrača Rumunije dobro reagovao, a nakon toga je De Vrij pokušao ali je lopta otišla pored gola.

Pred sami kraj prvog poluvremena, Gakpo je ukrao jednu loptu i uposlio Simonsa, koji je loše reagovao i šutirao pored gola. Bila je to jako dobra prilika za Nizozemsku.

Zanimljiv podatak je da su Rumuni izveli svoj prvi korner u posljednjoj minuti prvog poluvremena, dok je Nizozemska imala 10 kornera nakon prvih 45 minuta utakmice.

U svlačionici je nakon prvog poluvremena ostao Bergwijn, a umjesto njega je na teren ušao Malen. Prvi udarac u drugom poluvremenu uputio je Marina, ali je Verbruggen dobro reagovao i boksovao loptu. Dvije minute kasnije, Reijnders je zaustavljen nakon mini prodora. Novu priliku imao je Depay u 54. minuti i pravo je čudo kako Nizozemci nisu postigli pogodak nakon nekoliko odbijanaca. U 59. minuti utakmice, nakon kornera, lopta je stigla do Van Dijka koji je šutirao i pogodio stativu gola Rumunije.

U 63. minuti utakmice, Malen je asistirao Gakpu koji je postigao pogodak. Međutim, nakon VAR pregleda, gol je poništen zbog ofsajd pozicije.

Bolju igru Nizozemci su uspjeli krunisati golom Malena u 83. minuti nakon asistencije Gakpa. Konačan rezultat utakmice je postavio Malen u 93. minuti nakon asistencije Simonsa.

Tako će Nizozemska u četvrtfinalu igrati protiv večerašnjeg pobjednika susreta između Turske i Austrije koji se igra u Leipozigu (21:00 h).