Euro2024: Francuska nakon ‘penala’ eliminisala Portugal i zakazala polufinale sa Španijom (Foto)

Susret između Portugalaca i Francuza ponudio je dosta uzbuđenja, ali se mreže nisu tresle ni nakon produžetaka...

U drugom današnjem četvrtfinalnom susretu na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, između Portugala i Francuske, susret nije odlučen u 90 minuta i dodatnom vremenu, nego su igrani produžeci, a zatim izvođeni ‘penali’.

Susret je nakon 90 mionuta završen 0:0, nije se mijenjao ni nakon produžetaka, pa su odlučivali udarci s ‘bijele tačke’.

Francuska je imala više koncentracije i sreće i slavila je rezultatom 5:3, iskoristivši svih pet udaraca s 11 metara, te će se u polufinalu sastati s Španijom koja je danas nakon produžetaka pobijedila Njemačku 2:1.

Nakon razočaravajućeg prvog poluvremena bilo je 0:0, isti rezultat je bio i nakon regularnih 90 minuta uprkos izglednim prilikama za obje reprezentacije. Produžeci također nisu donijeli promjenu rezultata, a nakon izvođenja penala u polufinale, na megdan moćnoj Španiji, prošla je Francuska.

Prvo poluvrijeme za zaborav

Uvodnih 15 minuta susreta nije ponudilo mnogo uzbuđenja, proteklo je u mirnom ispitivanju snaga uz nešto veći posjed i terensku inicijativu Portugalaca. U 20. minuti viđen je prvi udarac u okvir gola. Theo Hernandez je sa distance zaprijetio, ali je portugalski heroj iz duela osmine finala, Diego Costa sjajno branio.

Igra između dva kaznena prostora nastavila se sve do kraja prvog poluvremena koje je defitnitivno razočaralo sve fudbalske fanatike koji su sa nestrpljenjem očekivali duel Portugala i Francuske.

Propuštene šanse obje reprezentacije obilježile drugo poluvrijeme

U drugom poluvremenu prvi su zaprijetili Francuzi, kratka kombinacija Kantea i Mbappe koji je šutirao, ali pravo u dobro postavljenog Costu. Izglednu priliku za postizanje vodećeg gola imao je Bernardo Silva, ali je njegov udarac u glavu pogodio Kyliana Mbappea.

Prva prava prilika na utakmici višena je u 61. minuti, Cancelo je uposlio Brunu Fernandesa koji je iz prve šutirao, ali je golman Francuske odlično reagovao. Portugal je nastavio sa napadima, a u novoj dobroj prilici našao se Vitinha koji je iz odlične pozicije šutirao pravo u golmana Maignana.

Rasplamsala se igra polovinom drugog poluvremena, nakon dvije odlične prilike za Portugal, na drugoj strani je sjajnu šansu imao Kolo Muani, ali je njegov udarac izblokirao Ruben Dias koji je još jednom pokazao zbog čega pripada društvu najboljih defanzivaca.

U 70. minuti nova velika šansa za Francusku, Camavinga se našao u odličnoj poziciji, ali je njegov udarac otišao pored gola Portugalaca. Mnogo živosti u igru “Trikolora” unio je rezervista Dembele koji je u 74. minuti i sam zaprijetio udarcem sa ivice kaznenog prostora, ali je i on bio neprecizan.

Posljednjih deset minuta donijelo je oprezniju igru obje reprezentacije pa nakon regularnih 90 minuta pobjednika nije bilo što je značilo samo jedno – pobjednik susreta i protivnik Španije u četvrtfinalu tražit će se nakon dodatnih 30 minuta ili izvođenjem jedanaesteraca.

Portugalci bolji protivnik u produžecima

Prvi produžetak počeo je prilikom za Cristiana Ronalda, ali se kapiten Portugala nije najbolje snašao i ta prilika je otišla u nepovrat. Gol šansu u prvom produžetku imao je Leao, Ronaldo je glavom odigrao povratni pas, Leao je iz prve šutirao, ali se Upamecano istakao sjajnim postavljanjem.

Joao Felix je priliku za igru dobio na početku drugog produžetka, a već nekoliko minuta poslije našao se u sjajnoj prilici iz koje je pogodio samo vanjski dio mreže. Solo prodor je zabilježio rezervista Francuske, Barcola, ali ni njegov udarac nije bio precizan. Posljednji udarac u 120. minuti imao je Nuno Mendes, ali je šutirao pravo u Maignana što je značilo da će pobjednik biti odlučen šutiranjem jedanaesteraca.

Prvi su penale šutirali Francuzi, Dembele je bio vrlo siguran, Ronaldo je uzvratio i poravnao rezultat. Fofana je golom započeo drugu seriju, siguran izvođač je bio i Bernardo Silva. Odličan jedanaesterac izveo je defanzivac Kounde, a Joao Felix je bio prvi koji je promašio – pogodio je stativu. Mladi Barcola je donio prednost Francuzima od dva gola. Nuno Mendes je ostavio kakvu takvu nadu Portugalcima odličnim udarcem. Pobjedu Francuskoj donio je Theo Hernandez. (Sc, Tl – Foto: Screenshot)