Euro 2024: Švicarska remijem protiv Škotske vjerovatno izborila nokaut fazu EP-a u Njemačkoj!

(Švicarska je i s jednim bodom vjerovatno izborila plasman u nokaut fazu EP-a u Njemačkoj – Foto: X)

Završena je utakmica između Škotske i Švicarske na stadionu Clogne u Kölnu. Dvoboj je završen rezultatom 1:1. Škotska je u prvom kolu zajedno s Njemačkom otvorila Evropsko prvenstvo. Njemci su ostvarili ubjedljivu pobjedu rezultatom 5:1, dok je Švicarska u prvom kolu pobijedila Mađarsku rezultatom 3:1.

Škotska i Švicarska su odigrali 16 utakmica. Škoti su ostvarili osam pobjeda, Švicarska je slavila u pet mečeva, dok su tri utakmice završene neriješeno.

U 13. minuti Škotska je povela nakon što je Robertson sjajno povukao kontru. Lopta je stigla do McTominaya koji je pucao, a nakon što se lopta odbila od Schaera, matirala je golmana.

Rezultat se nije mijenjao sve do 26. minute kada je Shaqiri u svom jubilarnom desetom nastupu na Evropskom prvenstvu postigao fantastičan gol za izjednačenje na 1:1. Bio je to pravi majstorski potez tridesetdvogodišnjaka koji nastupa za Chicago Fire.

Gilmour, veznjak Škotske, imao je odlično prvo poluvrijeme na Evropskom prvenstvu. Fudbaler iz Brightona imao je najviše dodira lopte (31), dodavanja (23) i preciznih dodavanja (21) od bilo kojeg igrača Škotske.

U drugom poluvremenu, tačnije u 51. minuti utakmice, McTominay je dobio drugu javnu opomenu nakon prigovora. Četiri minute kasnije, Xhaka je poslao odličnu loptu prema napadaču Švicarske, ali je jedan od defanzivaca Škotske sjajno reagirao i otklonio opasnost. Ndoye je primio loptu na ivici šesnaesterca, ali je njegov udarac prošao malo pored lijeve stative gola Gunna.

U 67. minuti utakmice Robertson je sjajno izveo slobodni udarac, Hanley se najbolje snašao, ali je pogodio stativu Sommerovog gola. Reprezentacija Švicarske imala je mnogo sreće.

U 82. minuti utakmice rezervista Embolo je izašao sam na golmana Gunna i postigao pogodak, ali je gol poništen zbog ofsajd pozicije. Bio je to drugi poništeni gol na večerašnjoj utakmici za Švicarsku. U prvoj minuti sudijske nadoknade, Akanji je sjajno reagovao na gol liniji i spasio svoj tim.

ŠKOTSKA: Gunn, Ralston, Robertson, McTominay, Hanely, Tierney, McGinn, McGregor, Adams, Hendry, Gilmour.

ŠVICARSKA: Sommer, Rodriguez, Akanji, Schar, Vargas, Freuler, Xhaka, Widmer, Aebischer, Shaqiri, Ndoye.