Euro 2024: Španija je četvrti put prvak Evrope!

Spanija - Engleska, Euro
(Finale Eura Španija – Engleska 2:1 – Foto: X)

Završeno je još jedno veliko takmičenje utakmicom između Španije i Engleske. Meč je okončan rezultatom 2:1 u korist Španije, koja je tako osvojila četvrti naslov prvaka Evrope.

Španija je do sada tri puta bila prvak Evrope (1964., 2008. i 2012. godine), dok Engleska još nikad nije bila na vrhu Starog kontinenta.

Prvi su sa centra krenuli reprezentativci Engleske. Na samom otvaranju utakmice, Španija je imala nešto veći posjed lopte, što je bilo i za očekivati. U četvrtoj minuti, Williams je izveo korner iz kojeg nije bilo opasnosti po gol Pickforda. Prvi slobodni udarac na utakmici desio se u devetoj minuti kada je Shaw ubacio loptu, ali je sudija dosudio prekršaj u napadu. Dvije minute kasnije, Williamsa je u posljednjem trenutku izblokirao Stones. Williams je još jednom ubacio iz kornera, ali se defanzivac Španije Le Normand nije najbolje snašao te je lopta završila izvan granica terena.

Lamine Yamal, sedamnaestogodišnji krilni fudbaler, postao je najmlađi igrač jednog međunarodnog finala. Nadmašio je Pelea, koji je 1958. godine nastupio sa 17 godina i 249 dana.

U 15. minuti prva ozbiljna akcija Engleza. Walker je ubacio loptu, ali je ona izbačena u korner. Foden je ubacio, ali su reprezentativci Španije dobro reagovali i izbacili loptu daleko od gola. Yamal je u 23. minuti, nakon dodavanja Olma, izblokiran u posljednjem trenutku. Španci su korner izveli kratko, ali su brzo izgubili loptu. U 25. minuti, najmlađi sudija jednog finala Evropskog prvenstva pokazao je žuti karton kapitenu Engleske, Kaneu, nakon neopreznog starta nad Ruizom.

Nakon duge akcije u 27. minuti, Ruiz je šutirao, ali je Guehi dobro reagovao i izblokirao njegov udarac. Drugi žuti karton pokazan je u 30. minuti kada je Olmo napravio prekršaj u napadu i prigovorio sudiji, nakon čega je uslijedila druga javna opomena na utakmici.

U 43. minuti utakmice, iz teške pozicije je pokušao kapiten Morata, ali nije uspio ugroziti gol Engleza. Prvi udarac u okvri gola bio je u 46. minuti prvog poluvremena. Prvo poluvrijeme je produženo za dvije minute sudijske nadoknade. Minute prije kraja, Rice je ubacio loptu, a Foden je šutirao direktno u dobro postavljenog Unaija Simona.

Na samom otvaranju drugog poluvremena, munjevita akcija Yamala i Williamsa završava sjajnim pogotkom za 1:0. Yamal je ovom asistencijom postao najmlađi asistent na velikom turniru.

Dvije minute poslije Olmo iz dobre situacije loše šutira, prokockavši fantastičnu priliku za Špance da totalno šokiraju Engleze. U 53. minuti, nakon prekršaja, Stones postaje treći igrač sa žutim kartonom na utakmici.

U 55. minuti nova velika prilika za Španiju! Yamal je poslao fantastičnu loptu za Moratu, koji ne uspijeva zatresti mrežu Pickforda. Nekoliko sekundi kasnije uslijedio je novi pokušaj Williamsa, ali lopta odlazi pored gola Engleske. Potpuna dominacija Španije na otvaranju drugog poluvremena.

Prva izmjena u redovima Engleske desila se u 60. minuti utakmice kada je Kane napustio igru, a umjesto njega je ušao Watkins, koji je golom u polufinalu odveo svoju reprezentaciju u finale Evropskog prvenstva. U 64. minuti utakmice, Bellingham se sjajno oslobodio dvojice igrača, ali je šutirao malo pored gola Španije. Minut poslije, Olmo je uposlio Yamala, čiji je udarac Pickford sjajno odbranio, pokazujući izvanrednu reakciju.

U 67. minuti utakmice, Morata napušta teren, a u igru ulazi Oyarzabal. U 70. minuti, Ruiz je snažno šutirao, ali je lopta otišla preko gola. U istoj minuti, Mainoo je napustio teren, a umjesto njega ušao je Palmer.

U 73. minuti rezervista Palmer je sjajno pogodio nakon asistencije Bellinghama.

U 87. minuti utakmice rezervista Oyarzabal pogađa nakon asistencije Cucurelle. Nakon primljenog pogotka, Engleska je imala veliku priliku nakon kornera. Guehi je šutirao glavom, ali jedan od igrača Španije u posljednjem trenutku dobro reaguje i izbacuje loptu. Sudija je produžio posljednju utakmicu Evropskog prvenstva za četiri minute, nakon kojih nije bilo velikih prilika te je Španija zasluženo osvojila četvrti naslov prvaka Evrope.