Euro 2024: Slovačka iznenadila favorizovanu Belgiju i osvojila tri boda!

U šestoj minuti, nakon dobre reakcije Casteelsa, lopta je došla do Schranza koji sjajno pogađa za vodstvo Slovačke.
(Slovaci su velikom borbenošću sačuvali u 7.- minuti stečenu prednost – Foto: X)

U Frankfurtu je završena utakmica između Belgije i Slovačke u okviru grupe E. Rezultat utakmice je 0:1. U prvom meču grupe E, Rumunija je savladala Ukrajinu rezultatom 3:0.

Reprezentativci Belgije su od prve minute krenuli ofanzivno i prvu priliku su imali u drugoj minuti kada je Doku fantastično prošao po desnoj strani, dodao do kapitena De Bruynea, koji je uposlio Lukakua, ali je golman Slovačke uspio odbraniti njegov udarac i sačuvao mrežu.

Slovačka je postala prva reprezentacija koja je na nekom velikom turniru izvela dva igrača sa preko 37 godina u početnoj postavi – Juraja Kucka i Petera Pekarika.

U 40. minuti, nakon fantastične akcije, Haraslin je šutirao, ali je Casteels nevjerovatnom reakcijom odbranio njegov udarac. Drugi žuti na karton na utakmici je zaradio strijelac gola Schranz.

Kevin De Bruyne je kratko izveo korner, Onana je vratio loptu Lukakua, koji je imao lagan zadatak, ali je gol poništen zbog ofsajd pozicije.

Rezervista Bakayoko je šutirao iz dobre pozicije, ali defanzivac Slovačke fanstatično izbacuje loptu sa gol linije. Bila je ovo odlična reakacija Hanca. Strelec je atraktivno pokušao petom, ali je jedan od defanzivaca izbacio loptu u korner, nakon kojeg nije bilo opasnosti po gol Casteelsa.

Brzonogi Doku i Carrasco su napustili teren u 84. minuti, a u igru su ušli Openda i Luekbakio. Tri minute poslije, Openda je sjajno uposlio Lukakua, koji je postigao pogodak, ali je on poništen zbog igranja rukom Opende. Ovo je bio drugi gol koji je poništen za ofanzivca Belgije.