EURO 2024: Rasplet u grupi C, svi prošli dalje osim Srbije!

(Detalj s utakmice Danska – Srbija – Foto: Uefa)

Konačno je poznat rasplet u grupi C Evropskog prvenstva u Njemačkoj. Engleska i Slovenija odigrale su bez golova, kao i Danska i Srbija.

Dalje su prošli Engleska, Slovenija i Danska, a jedina se kući vraća Srbija koja je prvenstvo završila sa 2 boda.

Danska je u dosadašnje dvije utakmice odigrala neriješeno protiv Engleske i Slovenije. Srbija je u prvom kolu poražena od Engleske dok je u drugom kolu remizirala sa Slovenijom.

Englezi su pobjednici grupe iako su slavili samo protiv Srbije (1:0), dok su remizirali s Dancima i Slovencima.

Izabranici selektora Matjaža Keka znalački su čuvali svoj gol, jer im je odgovarao neriješen rezultat i na kraju se to obistinilo.

U 4. minuti utakmice Milenković je dobio žuti karton nakon što je nepropisno zaustavio Højlunda. Nakon slobodnog udarca, Eriksen je odigrao kratku loptu, ali je sviran prekršaj u napadu. U prvih 20 minuta utakmice Eriksen je odlično šutirao, ali je Rajković dobro reagovao i odbranio njegov udarac.

Nakon oštrog starta Winda nad Pavlovićem, sudija iz Francuske mu je pokazao žuti karton. U bilježnicu sudije je upisan i Hjulmand u 30. minuti utakmice. Nakon dobrog ubacivanja Baha, lopta je stigla do Winda koji je loše šutirao iz dobre pozicije.

Nakon relativno slabog prvog poluvremena, Dragan Stojković Piksi je od prve minute drugog poluvremena na teren poslao Dušana Tadića i Luku Jovića umjesto Nemanje Gudelja i Lazara Samardžića. U redovima Danske je izišao Jonas Wind, a u igru je ušao Andreas Skov Olsen. Olsen je zaprijetio u 50. minuti, ali Milenković je izbacio loptu u korner. Nakon kornera nije bilo opasnosti pred golom Rajkovića.

U 53. minuti utakmice Srbija je postigla pogodak, ali je on poništen zbog ofsajd pozicije Luke Jovića. Dosta ofanzivnije su izgledali reprezentativci Srbije u drugom poluvremenu. U 58. minuti je Hojlund završio utakmicu, a umjesto njega je ušao Dolberg. Nakon toga, Hjulmand je imao nekoliko dalekometnih pokušaja, ali su bili loše izvedeni. U 65. minuti utakmice Christian Eriksen je izveo dobar korner, Jannik Vestergaard je odlično skočio i šutirao, ali je Predrag Rajković uspio obraniti njegov udarac.

Nekoliko minuta poslije Vlahović je ušao u igru umjesto vezista Ilića. To je bila još jedna ofanzivna izmjena iskusnog selektora Srbije. Treći igrač koji je dobio javnu opomenu bio je defanzivac Guehi u 68. minuti. Zanimljivo je da je Palmer, drugi najbolji strijelac Premiershipa, prvi put ušao u igru u trećoj utakmici, zamijenivši Saku. Mladenović je ušao u igru u 73. minuti umjesto Mijajlovića.

Danski selektor je izvršio dvostruku izmjenu u 77. minuti kada su Delaney i Kristianes zamijenili Baha i Hjulmanda. U 81. minuti, prva ozbiljna šansa za Srbiju: Vlahović je dobro oduzeo loptu, uposlio Mitrovića koji je loše šutirao. Posljednju priliku na utakmici imao je Milinković-Savić, no njegov udarac lako je odbranio iskusni golman Danske.

Danska – Srbija 0:0

DANSKA: Schmeichel, Anderson, Bah, Christensen, Eriksen, Hjulmand, Hojlund, Maehle, Vestergaard, Wind.

SRBIJA: Rajković, Veljković, Milenković, Pavlović, Mijailović, Ilić, Gudelj, Živković, Samardžić, Lukić, Mitrović.

U drugoj utakmici sastali su se Engleska i Slovenija, a meč je završen rezultatom 0:0. Engleska je u prvoj utakmici slavila protiv Srbije dok je u drugoj utakmici remizirala sa Danskom. Slovenija je obje utakmice završila neriješenim rezultatom protiv Danske i Srbije.

Prvi je na utakmici zaprijetio Šeško, ali je Pickford odbranio njegov udarac. Očekivano, veći posjed lopte imali su Englezi. Prvi žuti karton na utakmici zaradio je bek Newcastlea, Kieran Trippier, u 17. minuti utakmice.

Bukayo Saka je postigao pogodak tri minute poslije, ali je poništen zbog ofsajd pozicije. Nekoliko minuta kasnije Erik Janža je drugi igrač koji je zaradio javnu opomenu. Kane je šutirao u 31. minuti utakmice, ali je Oblak odbranio njegov udarac. U 35. minuti, ofanzivac Manchester Cityja šutirao je iz slobodnog udarca, ali je Oblak još jednom dobro reagovao.

Southgate je na poluvremenu u svlačionici ostavio Gallaghera, zamijenivši ga devetnaestogodišnjim Mainoom, igračem Manchester Uniteda. U 51. minuti utakmice, nakon odbijanca lopta je stigla do Fodena koji je loše šutirao. Walker je potom dobro prošao po desnoj strani, ubacio, ali nije bilo nikoga u kaznenom prostoru.

Engleska – Slovenija 0:0

ENGLESKA: Pickford, Wakler, Stones, Guehi, Trippier, Gallagher, Rice, Saka, Bellingham, Foden, Kane.

SLOVENIJA: Oblak, Karničink, Drkušić, Bijol, Janža, Stojanović, Čerin Gnezda, Elšnik, Mlakar, Šporar, Šeško.