Euro 2024: Hrvatska se raspala već nakon 45 minuta, Španci slave pobjedu!

Iako su izabranici Zlatka Dalića imali nekoliko sjajnih prilika za gol, vrlo loše su reagovali u odbrani i tri gola su primili već u prvih 45 minuta susreta, kada je pobjednik praktično odlučen
(Hrvatska odbrana je djelovala vrlo loše i tri gola su primili već u prvih 45 minuta – Screenshot)

U prvoj utakmici 1. kola u grupi B na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, Španija je neočekivano lako došla do pobjede protiv Hrvatske rezultatom (3:0).

Iako su izabranici Zlatka Dalića imali nekoliko sjajnih prilika za gol, vrlo loše su reagovali u odbrani i tri gola su primili već u prvih 45 minuta susreta.

Prvih deset minuta derbija proteklo je u terenskoj inicijativi reprezentacije Španije koja je uspjela poluprilikom preko Morate zaprijetiti, ali je Livaković bio na visini zadatka. Visok presing Hrvatske nije dopustio Špancima da se ‘razmašu’ pa u prvoj polovini prvog poluvremena nije bilo značajnih prilika.

Prva ozbiljna prilika, donijela je i gol. Ruiz je uputio odličan pas prema Morati koji je pobjegao svojim čuvarima i rutinski pogodio za vodstvo Španije od 1:0. Morati je to bio sedmi pogodak na evropskim prvenstvima.

Ponov Hrvatska ekspresno uzvraća, Kramarić je šutirao, Simon odbranio, a odbijenu loptu Majer nije uspio smjestiti u gol. Kapiten Hrvatske, Luka Modrić je postao prvi reprezentativac Hrvatske koji je nastupio na pet različitih prvenstava Evrope. Dobru priliku za smanjenje prednosti imali su reprezentativci Hrvatske u finišu prvog dijela, ali promjene rezultata nije bilo. Sudijska nadoknada donijela je novi pogodak, kapiten Real Madrida, Daniel Carvajal je iskoristio neopreznost odbrane Hrvatske i sjajan pas Yamala te donio prednost Špancima od 3:0.

Nastavak susreta donio je odličnu priliku za od danas najmlađeg igrača Evropskog prvenstva, Yamala, ali ga je u postizanju gola spriječio Livaković nevjerovatnom intervencijom. Nedugo zatim, Yamal je nakon skraćenog kornera uposlio Moratu, ali nije bilo nove promjene rezultata. Prvu pravu priliku Hrvatska je imala u 55. minuti, lopta je došla do Stanišića koji je solidno šutirao, ali se onda ukazao Cucurella i odlično intervenisao i spriječio Hrvate da postignu gol i smanje zaostatak.

Prva izmjena, viđena je u 56. minuti, najproduktivniji reprezentativac Hrvatske na velikim takmičenjima, Ivan Perišić, je zamijenio Budimira. Mijenjao je i Luis De La Fuente, Pedri je napustio teren, a u igru je ušao Dani Olmo u 60. minuti susreta.

Nove promjene viđene su na terenu u Berlinu, a selektor Hrvatske je iz igre odlučio povući Modrića i Kovačića te je na taj način nekako pokazao da je mislima već usmjeren na sljedeću utakmicu, umjesto navedenog dvojca u igru su ušli Sučić i Pašalić. Nedugo zatim, u 68. minuti igru su kod Španaca napustili Nico Williams i strijelac vodećeg gola Alvaro Morata koji se požalio na povredu i tražio izmjenu. Umjesto njih u igru su ušli Oyarzabal i Merino dvojac iz Real Sociedada. Priliku za igru u redovima Hrvatske dobio je i Bruno Petković umjesto Kramarića.

Upravo se Petković našao u izglednoj šansi nakon pogreške golmana Unai Simona, u postizanju pogotka ga je spriječio Rodri koji je napravio jedanaesterac, no Simon je uspio popraviti svoju pogrešku odbranjenim jedanaestercom. Odbijena lopta došla je do Ivana Perišića koji je asistirao Petkoviću koji postiže gol. Radost hrvatskih reprezentativaca prekinula je reakcija iz VAR sobe koja je zbog nedozvoljene pozicije poništila gol Brune Petkovića.

Selektor Španije je svoje posljednje izmjene izvršio pet minuta do kraja regularnog dijela utakmice, iz igre su izašli Rodri i Yamal, a zamijenili su ih Zubimendi i Ferran Torres. Engleski sudija, Michael Oliver susret u Berlinu nadoknadio je za pet minuta igre.

EURO 2024, grupa B
Španija – Hrvatska 3:0 (A. Morata 29’, F. Ruiz 32’, D. Carvajal 45'+2’)

U drugoj utakmici grupe B večeras od 21:00 sati igraju aktuelni evropski prvak Italija i Albanija.