Ambasada SAD u BiH pozvala je sve lidere da odbiju raspravu o Nacrtu zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) RS.
Kako je najavljeno, ovaj nacrt će se naći na dnevnom redu Skupštine RS u utorak, 8. februara.
“Prijetnje povlačenjem iz državnih institucija i uspostavom paralelnih institucija u entitetu RS ometaju stabilnost i napredak BiH na štetu svih njenih građana. Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije. Sada je vrijeme da se radi na transparentnosti i odgovornosti koje su potrebne BiH kako bi napredovala”, navodi se u današnjem odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Ambasade SAD BiH.
Poziv Evropske komisije
Evropska komisija saopštila je da očekuje od vodstva RS i Narodne skupštine RS da se suzdrže od bilo kakvog jednostranog koraka i da raspravljaju o bilo kojem pitanju koje izaziva zabrinutost unutar državnih institucija, uključujući Parlament i Vijeće ministara.
Ovo je u odgovoru za RSE navedeno iz Delegacije Evropske komisije u vezi Nacrta zakona o osnivanju VSTV RS.
“Uspostavljanje posebnog entitetskog regulatornog tijela za pravosuđe RS predstavljalo bi kršenje ustavno-pravnog poretka BiH. Usvajanje ovog zakona u RS predstavljalo bi neprihvatljivo miješanje u nezavisnost pravosuđa BiH, a rezultiralo bi nazadovanjem zemlje prema evropskim standardima”, navodi se iz Evropske komisije.
Dodaje se kako VSTV BiH ima ključnu funkciju da garantuje nezavisnost, integritet i odgovornost pravosuđa u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Šta predviđa nacrt zakona?
Nacrtom je predviđeno da VSTV RS preuzima nadležnosti u biranju sudija i tužilaca u sudovima u tom entitetu.
Prema nacrtu, VSTV RS činit će 11 članova koji će održavati sastav naroda u BiH.
Četiri člana se biraju u sudovima u RS, a četiri Tužilaštva u RS. Tri člana, po jedan, biraju Skupština RS, Vlada RS i Advokatska komora RS.
Nacrtom se predviđa finansiranje iz budžeta RS i donatorskih sredstava. Sjedište će biti u Banjaluci, a smještaj će obezbijediti Vlada RS.
U Nacrtu stoji da će VSTV biti samostalan i nezavisan organ u RS, koji se sastoji od Sudskog i Tužilačkog odjeljenja. Zadatak je da osigura nezavisno, nepristrasno, efikasno i profesionalno pravosuđe u RS.
VSTV BiH ima nadležnost za imenovanje sudija i tužilaca u sve sudove na državnom, entitetskom, kantonalnom, okružnom, osnovnom i opštinskom nivou u Bosni i Hercegovini, uključujući Brčko Distrikt, sa izuzetkom ustavnih sudova entiteta Bosne i Hercegovine.
Prema Ustavu BiH, entiteti RS i FBiH ne mogu samostalno vraćati nadležnosti koje su u proteklom periodu prenesene na državu.
Zakon o VSTV, prema Ustavu BiH, može se mijenjati u Parlamentu BiH i odlukom visokog predstavnika.
SAD su u januaru uvele proširenu listu sankcija zbog korupcije i destabilizacije u BiH. Iz zemalja EU, također, se najavljuje uvođenje sankcija.
Skupština RS usvojila je 10. decembra zaključke o prenosu nadležnosti sa države na entitet iz oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i sigurnosti.
Usvojen je 20. oktobra i zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na nivou BiH.
VSTV BiH je nezavisna institucija osnovana 2004. godine u skladu sa Zakonom usvojenim iste godine u državnom parlamentu. Formiranje je svojom odlukom iz 2002. godine naložio visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič.
Mandat je uspostavljanje i očuvanje nezavisnog, efikasnog i odgovornog pravosuđa na svim nivoima vlasti, uključujući imenovanje sudija i tužilaca i njihovo sankcioniranje.
VSTV BiH čini 15 članova koji će održavati sastav naroda u BiH. Sudije i tužioci iz oba entiteta biraju 10 članova. Jednog člana bira pravosudna komisija Brčko distrikta.
Po jednog člana biraju i Predstavnički dom Parlamenta BiH, te Vijeće ministara BiH. Advokatske komore oba entiteta biraju također po jednog člana.
Vijeće na državnom nivou finansira se iz budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine.