Najveći problem u BiH je korupcija, a ne etnosnacionalizam, smatra Escobar.
Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni predstavnik za zapadni Balkan Gabriel Escobar dao je punu podršku evroatlanskim integracijama BiH, ali i cijelog regiona, odnosno priključivanje zemalja ovog dijela Evrope NATO-u i Eu.
On je jučer govorio o stanju u regionu u toku online rasprave koju je organizovalo Atlansko vijeće.
Prema njegovim riječima, zemlje zapadnog Balkana su već dio evroatlanske porodice, ali je potrebno ubrzati njihovo uključivanje u strukture EU i NATO-a.
Smatra kako je davanje kandidatskog statusa za BiH pozitivan signal, ali da je potrebno ići dalje od simbolike. Međutim, to je zadatak za domaće političare u BiH.
U svom obraćanju pozdravio je odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta u vezi sa izmjenama Izbornog zakona. Komentarišući nametnute odredbe u vezi sa Domom naprda Parlamenta FBiH kazao je kako će veći broj članova ovog tijela omogućiti da u njegovom radu učestvuje više stranaka.
– Jednom od svojih odluka visoki predstavnik je omogućio finansiranje izbora, jer to nisu uradili bh. lideri, a izbori ne bi mogli biti održani da nije donio takvu odluku, kazao je Ecsobar.
Kao osnovni problem nije istakao etničke podjele i nacionalizam, nego korupciju. Čak smatra da je etnonacionalizam samo “maska” za korupciju, dodajući da su, prema njegovom mišljenju, nacionalističke stranke najgore u vezi s tim. Kao dobar alat je ocijenio američke sankcije i stavljanje na crnu listun pojedinih političara iz BiH.
Također, kazao je kako će SAD davati podršku svim inicijativama koje podrazumijevaju saradnju među državama, uključujući i Otvoreni Balkan. Govoreći o tome kazao je kako Srbija mora poštovati međunarodnu granicu sa Republikom Srpskom, kao i sa Kosovom. (tl)
Ne postoji međunarodna granica između Srbije i BH entiteta Republika Srpska. Postoji međunarodno priznata granica između Srbije i Bosne i Hercegovine.