Engleska se izvukla protiv Slovačke, Kane zabio za prolaz u četvrtfinale!

Euro2024, Engleska
(Englezi su uz dosta sreće izborili plasman u četvrtfinale EP-a – Screenshot)

Nogometaši Engleske uspjeli su preživjeti pravu dramu i preokretom protiv Slovačke (2:1) izboriti četvrtfinale Evropskog prvenstva. To su učinili nakon 120 minuta igre.

Englezi muku muče od dolaska na Evropsko prvenstvo u Njemačku, a ništa bolje nije bilo ni danas jer su Slovaci krenuli od samog starta ofanzivno.

Prvi je zaprijetio David Hancko nakon kontre, ali lopta odlazi pored gola Engleske. Odgovorili su Englezi u 23. minuti udarcem Harryja Kanea glavom, ali je otišao pored gola.

Dvije minute kasnije uslijedio je pravi šok. Ivan Schranz je iskoristio kontru i pogodio za vodstvo Slovačke te tako postigao svoj treći gol na turniru čime je izbio na prvo mjesto liste strijelaca.

Do odlaska na odmor Englezi su krenuli znatno ofanzivnije, ali nisu uspjeli postići gol za poravnanje pa se poluvrijeme završilo rezultatom 1:0 za Slovake.

Nastavak donosi pravu ofanzivu Engleza. U 49. minuti Phil Foden je postigao gol za poravnanje, ali je on poništen zbog evidentnog ofsajda nakon VAR intervencije.

Uslijedio je i pokušaj Kanea koji je izblokiran, a lopta otišla u korner. S druge strane, Strelec je mogao udvostručiti udarcem s centra, ali je lopta otišla pored gola iako je s 50 metara udaljenosti uspio lobovati Pickforda.

Danas definitivno nije bio Kaneov dan, a to smo najbolje vidjeli u 77. minuti kada je propustio glavom pogoditi iz peterca neometan. Šutirao je pored gola.

Nakon toga je Declan Rice sjajno šutirao s 20 metara udaljenosti, ali je pogodio stativu.

Kada se činilo da Engleska ide kući, Jude Bellingham je izveo nevjerovatan potez i makazicama u 95. minuti spasio Engleze. Pogodak je odveo duel u produžetke.

Kao što se očekivalo, tu su Englezi pokazali da imaju više snage i odmah u prvom napadu postigli su gol preko Kanea dostojan pobjede i plasmana u četvrtfinale. Izostala je senzacija prvenstva!

Tako se Engleska plasirala u četvrtfinale gdje će igrati protiv sjajne Švicarske. Podsjetimo, Švicarci su jučer eliminisali Italiju (2:0). (kb, tl)