Emina Omanović osvojila 10. mjesto na EP za juniorke u Slovačkoj

Omanović, inače, ima lični rekord 5.95 m, ali je na EP otputovala s najboljim ovosezonskim rezultatom od 5.81 m, koji je jučer u kvalifikacijama uspjela poboljšati i plasirati se u finale
emina omanovic atleticarka bih u skoku u dalj na ep za juniorke osvojila 10 mjesto
(Emina Omanivić je na EP za juniore poboljšala svoj vlastiti rekord – Foto: AK Zenica)

Bosanskohercegovačka reprezentativka Emina Omanović, članica Atlestkog kluba Sarajevo, osvojila je 10. mjesto u finalu Evropskog atletskog prvenstva za mlađe junior(k)e (U18), koje se danas i završava u slovačkom gradu Banska Bistrica.

Omanović, koja je jučer s dužinom svog novog najboljeg rezultata ove sezone – 5.83 metra, u konkurenciji 32 takmičarke, osvojila 11. mjesto u kvalifikacijama i izborila nastup u finalu, danas je preskočila daljinu od 5.73 metra, s kojom je ipak za jedno mjesto poboljšala svoj plasman.

Ova dužina, međutim, nije bila dostatna i da nakon prve tri uvodne serije bude među prvih osam takmičarki, koje su nastavile takmičenje te dobile priliku da skaču još po tri puta i da se domognu boljeg plasmana ili medalje.

Omanović je, inače, bila dobro počela te je u prvoj seriji preskočila solidnu dužinu od 5.73 m, s kojom je bila šesta, da bi u drugoj preskočila 5.61 m, a u trećoj seriji prestupila. U trećoj seriji ispala je iz prvih osam te ostala bez mogućnosti da se borbi za medalje.

Crnogorka Anđela Đuranović, koja je još jedina s prostora bivše Jugoslavije izborila današnje finale, završila je na 11. mjestu s dužinom 5.69 metara. Francuskinja Djelika Diarra i Latvijka Brenda Džiliana Apsite imale su sva tri prestupa te su ostale bez plasmana.

Omanović, inače, ima lični rekord 5.95 m, ali je na EP otputovala s najboljim ovosezonskim rezultatom od 5.81 m, koji je jučer u kvalifikacijama uspjela poboljšati i plasirati se u finale. Da je danas makar uspjela ponoviti rezultat koji je ostvarila ove sezone prije dolaska u Slovačku, nastavila bi takmičenje i borila bi se za medalje.

BiH je na ovom takmičenju nastupila s ukupno četvero takmičara – dvije atletičarke i dva atletičara, a finale je uspio izboriti i zenički bacač kugle (5 kg), Zeničanin Enhar Mahmić. Mahmić je plasman u finale izborio s dužinom 17.04 metra i 12. mjestom u kvalifikacijama, da bi jučer u finalu s 16.76 metara izborio dva mjesta bolji plasman te završio na 10. mjestu.

Mahmićev lični rekord s kuglom od pet kg iz ove godine iznosi 17.51 m. Njegov klupski kolega iz AK Zenica, 16-godišnji Almin Talić, u petak je u kvalifikacijama ostvario dužinu 16.73 metra te završio na 15. mjestu, u konkurenciji 18 takmičara (lični rekord 17.19 m).

Bacačica kugle Zerina Bešlija iz Vogošće, u četvrtak je u kvalifikacijama za plasman u finale ostvarila dužinu 13.75 metara te zauzela ukupno 21. mjesto, u konkurenciji 24 takmičarke. Najbolji lični rezultat Bešlije iznosi 14.61 metar i ostvarila ga je također ove sezone. (tl)