Iako je Njemačka jedna od država s najviše zaraženih koronavirusom, u toj su državi dosad preminule 44 osobe.
Prema posljednjim podacima broj zaraženih je 16.000, dok je broj mrtvih 44, što znači da je stopa smrtnosti 0,18 posto.
U usporedbi s ostalim europskim državama u kojima je sada epidemija na vrhuncu, to je iznimno malo. U Italiji je, napominju naučnici, stopa smrtnosti 8,3 posto, u Velikoj Britaniji 3,9 posto, a u Francuskoj 2,9 posto).
Richard Pebody iz Svjetske zdravstvene organizacije pokušao je objasniti zašto je tome tako.
“Nemamo tačan odgovor na to pitanje, ali vjerojatno se radi o kombinaciji različitih faktora”, kaže.
Kreveti na intenzivnoj njezi
Njemačka trenutno ima 25.000 kreveta na odjelima intenzivne njege, kao i uređaje za respiraciju. Vlada je najavila kako će udvostručiti broj kreveta u narednim sedmicama kako bi izbjegli velike gužve u bolnicama.
Čak je najavljeno da će hoteli i velike javne dvorane biti prenamijenjene u bolnice za pacijente s blažim oblikom bolesti.
Usporedbe radi, Francuska ima 7000 kreveta na intenzivnoj njezi, dok Italija ima svega 5000. U Velikoj Britaniji ta je brojka 4000, dok vlasti tvrde da imaju 5000 respiratora.
Rano testiranje
Razlog ovako maloj smrtnosti u Njemačkoj može biti i rano testiranje. Direktor Instituta za virologiju u Berlinu Christian Drosten kaže da su bolest prepoznali rano.
Svako tko pokazuje simptome, bio je u kontaktu s nekim kome je potvrđena bolest ili se nedavno vratio iz rizičnog područja može se testirati. Prema procjenama, u Njemačkoj se svaki dan može testirati 12.000 ljudi.
U Njemačkoj postoji i mreža neovisnih laboratorija koji testiranja provode još od januara.
Zaraženi mlađi ljudi
Za razliku od Italije, u Njemačkoj su zaraženi većinom mlađi ljudi, što također može biti faktorom koji dovodi do manje stope smrtnosti.
Najzahvaćenija je mlađa i zdravija populacija, u dobi od 20 do 50 godina.
Italijanski stručnjaci navode i kako Njemačka ne testira osobe koje su preminule.
Dakle, ako osoba umre dok je u izolaciji, ona vjerojatno neće biti testirana i stoga neće ući u statistiku, piše Index.hr.