EHF Europa Cup: Minimalan poraz Slobode na Kosovu, dobra šansa za prolaz u 2. kolo

(Sloboda je ostvarila povoljan rezultat pred uzvrat u Tuzli, 22. septembra – Foto: FB)

Rukometaši tuzlanske Slobode relativno uspješno su apsolvirali prvu prepreku u ovogodišnjem izdanju UHF Europa Cupa.

Večeras u dvorani ‘Bill Clinton’ u Ferizaju na Kosovu, domaći tim Kastrioti slavio je u susretu sa ‘crveno-crnima’ rezultatoma 30:29 (14:16). Sudili su Ioannis Fotakidis i Charalampos Kinatzidis iz Grčke.

Igrači trenera Mirka Mikića igrali su na početku, kako je najavio prije odlaska na Kosovo, brže, ofanzivnije, ali i vrlo pametno. Imali su realizaciju šuta prvih dvadesetak minuta od čak 61 posto (domaći 48 posto), sa sedam odbrana golmana, mada u prvom poluvremenu bez ijednog sedmerca, dok su domaći igrači šutirali pet, a pogodili tri puta.

Sloboda je u ovom dijelu imala prednost od čak 8 golova razlike (3:11), no dopustili su igračima Kastriotija da se u finišu susreta primaknu na samo dva gola. Njihov najbolji igrač, Deniz Terziqi postigao je 7 golova iz 9 pokušaja. S druge strane, Khazein Rustamov za goste je postigao 7 golova iz toliko pokušaja.

U prvom dijelu Ombaša, Ivanić i Čajić postigli su po 2 gola itd.

(Ekipa Slobode u dvorani ‘Bill Clinton’ u Ferizaju, Kosovo – Foto: FB)

Drugi dio počeo je otprilike kao i prvi, s nekoliko golova gostiju, koji su u 35. minuti poveli 16:21. No, nastavak nije bio dobar, jer su samo desetak minuta kasnije Kosovari došli na samo gol minusa – Terziqi 24:25.

Šabani je u 51. minuti prvi put izjednačio rezultat na utakmici – 25:25. Minutu kasnije Milkunić je ponovo doveo Slobodu u vodstvo – 25:26, a onda je ‘zapelo’. Gosti promašuju nekoliko napada, domaći to koriste i u 54. minuti Terziqi prvi put Kastrioti dovodi u vodstvo – 27:26.

Potom Santos i Zherko pogađaju za velikih 29:26. Ipak, kod rezultata 30:27 u 59. minuti, odbrana Slobode je zaustavila napade domaćih, a Čolaković i Dragičević poentiraju za minimalan poraz – 30:29.

Za domaći tim najviše golova postigli su Terziqi 10, Šabani 8, te Ramadani 4 gola.

Za Slobodu su pogađali: Rustamov 7, Čolaković, Ivanić, Čajić i Milkunić po 4, po 2 gola postigli su Dragičević i Ombaša, a po jedan Čejović i Vujović.

Svoje prve minute u evropskoj utakmici upisali su Slobodini ‘poletarci’ Armin Bulić i Isa Mandžić.

Golman Slobode Brkić imao je 11 odbrana (od 32 šuta).

ISKLJUČENJA: Kastrioti 10 minuta, Sloboda 16 minuta.

SEDMERCI: Kastrioti 10 (6 realizovano), Sloboda 1 (1).

Vrlo dobar rezultat za revanš koji se igra 22. septembra u Mejdanu od 18 sati. Velika prilika da ‘crveno-crni’ odu u 2. kolo Europa Cupa.

Drugi naš predstavnik u ovom takmičenju, trebinjski Leotar, poražen je u Turskoj od ekipe Koycegiz BLD SK rezultatom 37:33. (mp)