“Tužan sam i uznemiren zbog preranog odlaska kolege Pašagića. Kad sam prvi put čuo da će se, zbog epidemije koja vlada, uzimanje anamnestičkih podataka od pacijenata, određivanje stepena hitnosti i ordiniranje terapija obavljati preko telefona, ozbiljno sam se zabrinuo. Donošenje ljekarskih odluka koje imaju i stručnu i krivičnu odgovornost, bez pregleda i na osnovu samo telefonskog razgovora s pacijentom koji ima ozbiljne zdravstvene probleme nikada i nigdje nije opisano u medicinskoj nauci”, kaže nam doktor Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore FBiH.
Dodaje da ne bi bilo ambulanti kada bi se tako moglo raditi.
– Odgovor na to vjerovatno znaju oni koji su donosili ovakve odluke i pravili ovakve algoritme. Ali, ti isti bi trebali znati da sloboda za donošenje ovakve odluke povlači i odgovornost, ističe Drljević i dodaje da zdravstveni sistem organizuje, rukovodi i artikulira Ministarstvo zdravlja s ministrom zdravlja na čelu, neovisno o tome da li se radi o kantonalnom ili federalnom nivou.
– Ministar ima direktnu odgovornost i za ljude koje imenuje i za odluke koje donosi, ali i za odluke koje donose oni koji je imenovao. U vanrednim situacijama, kakva je ova, ta odgovornost je i mnogo veća. Vrijeme je da se za loša rješenja koja postoje unutar zdravstvenog sistema odgovornost ne traži od liječnika kao nebrojeno puta dosad, smatra Drljević.
Napominje da, koliko mu je poznato, nijedan ministar zdravlja nikada nije ni za što odgovarao – ma šta da je uradio.
– Kolegama ću poručiti da anamnezu i status uzimaju direktno od pacijenta – licem u lice, a ne telefonom. U protivnom, kad se desi incident, a desiće se, na sudu vas neće „oprati“ nikakav algoritam ni odluka ministra, govori Drljević.(oslobodjenje,tl)