Sanel Buljubašić, direktor Elektroprivrede BiH (EP BiH), istakao je složenost izgradnje energetskih postrojenja u Bosni i Hercegovini, naglašavajući ekološke prepreke koje usporavaju velike projekte.
“Da bismo realizirali projekte, moramo proći kroz dugotrajan proces od mjesne zajednice, preko lokalne samouprave, kantona, pa sve do Federacije Bosne i Hercegovine. Kada uspijemo savladati sve te nivoe, suočavamo se s kreditorima koji ponovno konzultiraju ekologe zbog, recimo, leptira na Vlašiću koji nije viđen sto godina, ali je navodno opet primijećen, iako ga nisu uspjeli ni fotografisati,” rekao je Buljubašić.
Također, spomenuo je kako Federalno ministarstvo okoliša i turizma često dobija pritužbe koje zahtijevaju detaljne analize prije nego što se bilo kakav rad nastavi.
“Primjerice, kada postavljamo vjetroelektranu, može se dogoditi da postavljanje jednog generatora presiječe put mrava. U našem području, mravi prolaze, dok u obližnjem privatnom projektu nema ni mrava ni leptira,” dodao je.
Buljubašić je izrazio frustraciju zbog činjenice da je EP BiH, kao javna kompanija od značaja za Federaciju BiH i državu Bosnu i Hercegovinu, često u podređenom položaju u odnosu na privatne projekte.
“Zašto je EP BiH, koja treba biti od interesa za državu, u nepovoljnijem položaju?” zaključio je Buljubašić, naglašavajući potrebu za pravednijim i efikasnijim procesom izgradnje energetskih postrojenja u zemlji. (sb)