Ministar rada i socijalne politike u Vladi Federaciji Bosne i Hercegovine Adnan Delić za N1 je govorio o aktuelnim zakonima u ovoj oblasti.
Dotakao se i pitanja invalidnina, negirajući u pojedinim medijima objavljene informacije o mogućnosti njihovog smanjivanja, navodno, zbog ‘prenapregnutosti’ federalnog budžeta.
“Ma neće, to je apsolutna neistina i prosto nezamislivo da to nekada čitam u javnom prostoru. Ono što je istina, a što će potvrditi sve i jedna osoba s invaliditetom kojih je skoro 50.000 u FBiH, jeste to da od 2009. godine oni skoro nikada nisu imali nikakvo povećanje kada je osnovica ovih sredstava u pitanju. Dakle, trenutna vlast je izmjenama i dopunama Zakona omogućila izmjenu u kontekstu samog obračuna isplate naknade i ta osnovica je bila vezana za minimalnu platu (80 posto) i iznosi tih naknada su se skoro uduplali. Činjenica je samo da se promijenio način obračuna samih naknada i istina je da će osobe s invaliditetom umjesto dosadašnjeg propisa kojim nije garantovano povećanje i usklađivanje naknade ove godine, ovim zakonom je predviđeno da svake godine na osnovu zbira rasta BDP-a i potrošačkih cijena njhova naknada raste. Vlada FBiH, nadležno ministarstvo, a ni ministar nema mogućnost da umanji ovu naknadu, a trenutno je maksimalna 728 KM. Međutim, ukoliko se dese određeni negativni utjecaji po budžet, Vlada FBiH onda ima mogućbost da te naknade ne usklađuje, odnosno, da ih ne povećava i to se ne može nikada desiti na želju vlade nego na osnovu drugih parametara koji pokazuju stanje u budžetu. Nema razloga za brigu jer su ovo propisi zakona i klauzula koja stoji u ovom i svakom drugom zakonu, rekao je ministar Delić za N1.
Istakao je da je ove godine u federalnom budžetu izdvojeno 140 miliona KM za uvećanje naknada osobama s invaliditetom.
Na pitanje o tome zašto se naknada ne isplaćuje i za osobe sa 60 i 70 posto procijenjenim invaliditetom, kazao je kako, nažalost, ostaju “van važećeg zakona”.
“Nažalost, osobe s invaliditetom od 60, 70 i 80 posto su 2009. godine izbačene iz prava i nisu mogle biti vraćene ovim zakonom. Malo mi je teško govoriti o ovome, ali te osobe svakako da zahtijevaju određenu pomoć države, one zaslužuju da imaju određenu naknadu, ali to u ovom trenutku košta vipe od dodatnih 200 miliona KM na godišnjem nivou i uvođenje otprilike oko 65.000 novih osoba u pravo. Nisam kriv za to što su oni izbačeni iz prava, ali ću se potruditi da tim osobama, ono što je u skladu sa UN konvencijom i onim što od nas traže svi međunarodni standardi, omogućimo suštinsku inkluziju”, poručio je, između ostalog, Delić za N1.