Dan rudara u Bosni i Hercegovini je iniciran 21. decembra 1920. godine kada su rudari više bosanskohercegovačkih rudnika stupili u generalni štrajk zbog nametnutih teških uslova rada. Rudari iz Tuzle, Zenice, Mostara, Breze i drugih bh. gradova postavili su dva osnovna cilja:
1. povećanje nadnice za 30 posto
2. povećanje porodičnog doplatka sa 2 na 4 krune
Ovi zahtjevi, ekonomskog karaktera, bili su odgovor na visok skok cijena osnovnih životnih namirnica koji je u kratkom vremenskom periodu dosegao čak 80 posto razlike. Borba za osnovna radnička prava je bila duga i mukotrpna, a koliki je bio značaj Dana rudara pokazuje i jedna fotografija koja se čuva u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine. Na njoj je prikazana proslava Dana rudara u Kreki 1959. godine.
E, ovo ćete vrlo lako naći na Wikipediji i drugim mjestima “globalnog informativnog sela”, ali danas će se rijetko o njima govoriti u tom kontekstu, jer su rudarima oduzeli slavu i ugled kakav su nekad imali. Pogotovo u vrijeme izgradnje zemlje poslije II svjetskog rata, pa i poslije ovoga.
Nekad se jurišalo na tone uglja, takmičilo se ko će više iskopati, koji će rudnik, jama, smjena pobijediti i ponijeti “lentu” najbolje u sistemu bh. rudnika. Nekad su se u jamama rađali Sirotanovići, Babajići, Marjanovići, likovi su im se nalazili na novčanicama…
Danas ih najčešće viđamo u “radničkom neposluhu”, pred kordonima policije prilikom protesta u Sarajevu i drugdje…Rudari su danas u zapećku, danas su na sceni neki drugi likovi, koje od “milja” zovemo uhljebi, liderčići političkih partija, nacionalisti, razgrađivači države…
Ipak, uime nekadašnjih vremena, uime prijašnje slave rudara, junaka Kreke, Mramora, Lipnice, Lukavca, Zenice, Kaknja, Banovića, Đurđevika, Miljevine i inih onih koji su gradili državu i gradove, uputimo im veliki pozdrav i čestitku u povodu 21. decembra – Dana rudara BiH: Sretan vam Dan rudara, drugovi komorati! (tl)