Da li je opasno s hrane ukloniti buđ i potom jesti?

Jeste li i vi nekad odlomili malo ubuđao komad hljeba, a ostatak pojeli? Ili ste možda otvorili teglu džema, skinuli buđ svrha i nastavili da jedete? Evo da li je to opasno po zdravlje…

Namirnice koje imaju veći sadržaj vode, poput skuhane tjestenine ili mekog voća, nisu bezbijedne za jelo nakon što se na njima pojavi buđ, jer zbog takve strukture ova hrana može da bude kontaminirana i na površini gde se buđ ne vidi.

Sa druge strane, neke namirnice su bezbjedne za jelo nakon što uklonite ubuđali deo.

Hrana koju možete da jedete:

Salama i sušeno meso

Sudeći prema američkom Departmanu za agrikulturu, normalno je da se na namirnicama poput salame ili dimljenog mesa koji se čuvaju na sobnoj temperaturi pojavi buđ.

U ovim slučajevima, bezbjedno je da uklonite ubuđali deo, a da ostatak pojesti.

Tvrdi sir

Kada se na tvrdom siru poput parmezana pojavi buđ, ona ostaje samo na površini, a ne prodire dublje. Zato je OK da odsječete ubuđali dio i malo oko njega i da ostatak jedete.

Kada uklonite buđ, ostatak sira umotajte u plastičnu foliju i držite u frižideru.

Sir koji sadrži buđ

Određene vrste sira čiji je buđ sastojak, poput gorgonzole, sasvim su bezbjedne za jelo.

Čvrsto voće i povrće

Dok se ne preporučuje konzumiranje mekanog voća i povrće na kojem se pojavila buđ, čvrste vrste voća i povrća poput šargarepe, paprike ili kupusa su bezbijedne za jelo nakon uklanjanja buđi.

“Ako je riječ o čvrstoj namirnici koja ima nizak sadržaj vode, poput bundeve, bezbijedno je da uklonite ubuđali dio i malo okolo”, kažu iz organizacije Love Food Hate Waste.

Buđ na čvrstom voću i povrću pojavljuje se samo na površini, a ne prodire unutra i zbog toga su ove namirnice bezbijedne.

Naravno, ne preporučuje se da jedete bilo koje voće i povrće koje je vidno trulo ili ubuđalo, zbog toksina koji mogu da prodru unutra.

“Ipak, voće i povrće koje je malo prezrelo, na primjer, jabuke kojima je kora pomalo smežurana, braonkaste banane, možete da koristite za kuhanje i spremanje smuti napitaka, kolača i slično”, kažu iz te organizacije.

Namirnice koje ne bi trebalo da jedete

Spremljeno meso

Namirnice koje imaju veći sadržaj vode, poput ostataka skuhanog/isprženog/ispečenog mesa, mogu da budu veoma opasne ako se pojavi buđ. Naime, namirnice koje sadrže dosta vode mogu da budu kontaminirane i ispod površine.

“Ubuđale namirnice u ovom slučaju mogu da imaju i bakterije u sebi, pored buđi”, kažu iz američkog Departmana za agrikulturu.

Skuhana tjestenina

Isto pravilo važi i za skuhanu pastu, zbog visokog sadržaja vode.

Meki sir

Dok su tvrde vrste sira bezbijedne za jelo nakon odstranjivanja buđi, ne važi isto za meki sir. Kada se na njima pojavi buđ koja nije dio procesa pravljenja sira, ne bi trebalo da pojedete ovu namirnicu.

Džem

Iako to mnogi rade – otvore teglu džema (ajvara ili nečeg drugog), uklone buđ sa vrha i nastave da jedu, to baš i nije bezbjedno.

Buđ proizvodi mikotoksin, toksičnu supstancu koju proizvode gljivice, a koja može da bude vrlo opasna.

“Mikrobiolozi ne savjetuju da jedete ovu namirnicu nakon uklanjanja buđi”, kažu iz američkog Departmana.

Jogurt

Kao namirnica koja sadrži dosta vode, nije preporučljivo da popijete jogurt u kojem je počela da se stvara buđ.

Meko voće i povrće

Ne važe ista pravila za meko i tvrdo voće i povrće, odnosno, ovo meko nikako ne bi trebalo da jedete ako počne da se stvara buđ – breskve, paradajz i krastavac, recimo, zbog visokog sadržaja vode nisu bezbijedni.

Hljeb

I to mnogi rade – uklone djelić hljeba na kojem je počela da se stvara buđ, ali to nije bezbijedno jer zbog tekstura hljeba, buđ lako može da prodre ispod površine.

Orasi

Orasi su veoma zdravi, ali pazite da na njima ne bude buđi. Postoji veliki rizik od pojave buđi na ovoj namirnice, zbog toga što nema nikakve vještačke konzervanse. Ukoliko primijetite buđ na orasima, ne bi trebalo da ih jedete.

Inače, posoljeni ili pečeni orasi i sjeme imaju manje šanse da se ubuđaju, od onih sirovih, tvrde stručnjaci.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *