Da li je bolje biti ranoranilac ili noćna ptica, i zašto je radno vrijeme od 9 do 17 sati idealno za većinu?

Rani ustanci i dalje uživaju veću reputaciju.

(Zanimljivo istraživanje-Foto: Pexels.com)

Prema jednom istraživanju, većina američkih direktora velikih kompanija ustaje prije 6 sati, dok prosječan Amerikanac započinje dan nekoliko sati kasnije. Za pristalice korporativnog načina života, ovo je jasan znak – što se kasnije probudiš, više gubiš.

Iskustva ukazuju na prednosti ranog buđenja. Jutarnji mir ne pruža samo priliku za rad, već i za aktivnosti koje pozitivno utiču na fizičko i mentalno zdravlje.

Studija iz 2012. godine, koju su proveli Renee Biss i Lynn Hasher s Univerziteta u Torontu, pokazala je da su rani ustajali sretni i zdraviji. S druge strane, “noćne ptice”, koje obično spavaju manje, često se suočavaju s problemima u raspoloženju, zdravlju i produktivnosti. Istraživanje Andrew Conlina sa Univerziteta u Ouluu otkrilo je da muškarci koji ustaju kasnije zarađuju u prosjeku četiri posto manje od onih koji rano počinju dan.

Rani ustanci i dalje uživaju veću reputaciju. Većina kompanija ne odobrava kašnjenje na posao, a istraživanje iz 2022. godine koje je vodila Jessica Dietch s Univerziteta Oregon State pokazalo je da se noćne ptice često percipiraju kao lijeni i nedisciplinovani.

Međutim, to što rani ustaju prvi ne znači da će ranije završiti posao. Često se dešava da na poslu ostaju jednako dugo, ako ne i duže od onih koji dolaze kasnije.

Rani početak dana može donijeti i izazove, poput dosade. Mnogi koji rano ustaju skloni su pričati o tome koliko su postigli tokom dana, a često izbjegavaju društvene aktivnosti kako bi se ranije povukli na spavanje.

Za noćne tipove, situacija je drugačija. Istraživanja sugerišu da oni češće konzumiraju alkohol, koriste narkotike i imaju aktivniji seksualni život. Studija Christoph Randlera s Univerziteta Heidelberg pokazala je da su muškarci koji kasnije ostaju budni uspješniji u seksualnim odnosima. Kasni noćni izlasci se često povezuju s mladošću, dok se rano buđenje povezuje sa starenjem.

Pokušaji promjene cirkadijalnog ritma često vode do frustracija. Kako piše Economist, genetika igra ključnu ulogu u određivanju kada ćemo se buditi i spavati, pa kupovina posebnih budilnika ili zatamnjenje svjetla neće magično promijeniti nečiji biološki ritam. Rano buđenje neće donijeti prednosti ako se osjećate iscrpljeno i neproduktivno.

S druge strane, rani ustanci mogu značiti propuštanje noćnih zadovoljstava, poput večernjih druženja, što je jedan od razloga zašto oni koji ustaju rano ne bi trebali biti previše ponosni na svoju rutinu.

Umjesto brige o svom unutrašnjem satu, možda je najbolje prihvatiti da većina ljudi ne pripada ni ranoraniocima ni noćnim pticama, što objašnjava zašto je radno vrijeme od 9 do 17 tako široko prihvaćeno.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *