Crna Gora u zadnjoj sekundi pobijedila Srbiju, Hrvatska sigurna protiv Rumunije, S. Makedonci bolji od Švicarske

Rukomet, Euro 2024; Crna Gora, Srbija
(Crnogorci su velikom borbenošću pobijedili Srbiju – Foto: Vijesti.me)

Rukometaši Crne Gore su večeras savladali reprezentaciju Srbije u okviru trećeg kola Evropskog prvenstva rezultatom 30:29 i time su “orlovima” ugasili posljednju nadu da će se plasirati u drugi krug takmičenja, istina, ovisno o susretu Mađarska – Island.

Mađari i Islanđani igraju večeras od 20:30 sati, ali sada je sve jasno, da obje ove reprezentacije idu dalje, samo je pitanje ko će s prve poziije, odnosno, tj. ko će koliko bodova prenijeti u drugi krug.

Crna Gora, koja je već nakon dva kola ostala bez šansi za plasman dalje, odigrala je fenomenalno prvo poluvrijeme, konstantno je bila u vodstvu, u nekoliko navrata imala i tri gola prednosti, no nakon 30 minuta imala je samo minimalnu prednost rezultatom 15:14.

Početkom drugog poluvremena Srbija je povela sa 18:17, a dobila je veliki vjetar u leđa nakon isključenja golmana Crne Gore Nebojše Simića. No, Crnogorci su tada zaigrali kao u transu, preokrenuli, a u 49. minuti su stigli do prednosti od 23:20.

U 59. minuti Srbija je izjednačila na 28:28 pogotkom Nemanje Ilića, a potom je u narednom napadu golman Vladimir Cupara odbranio zicer Radojici Ćepić.

No, u finišu je Vuko Borozan pogodio za 29:28, Bogdan Radivojević je šest sekundi prije kraja pogodio za 29:29, a potom je Nemanja Grbović u posljednjoj sekundi pogodio za konačnih 30:29 i to je značilo da uz Crnogorce i Srbijanci idu kući već nakon grupne faze.

Zanimljivo, četvorica Crnogoraca su postigla 28 od 30 golova svoje ekipe. Branko Vujović je postigao osam, Miloš Vujović i Nemanja Grbović po sedam, a Vuko Borozan je dodao šest pogodaka. Preostala dva gola su postigli Vasilije Kaluđerović i Luka Radović.

U redovima Srbije najefikasniji su bili Lazar Kukić sa sedam i Nemanja Ilić sa pet pogodaka.

Hrvatska reprezentacija u grupi B očekivano je pobijedila Rumuniju (31:26) u susretu u kojem je Klarica za pobjednički sastav postigao 7 golova, dok je Negru za Rumune zabio 9 golova.

Hrvatska je prva na tabeli sa 5 bodova, Austrija ima 3, Španija 2, dok je Rumunije bez bodova. Drugog putnika u naredni krug odlučit će večeras Austrija i Španija, s tim što je Austrijancima dovoljan i jedan bod. Pobijedi li Španija Hrvatska u drugi krug prenosi 2 boda, a u slučaju remija po bod će prenijeti Hrvatska i Austrija.

Naposljetku, u grupi A Sjeverna Makedonije je pobijedila Švicarsku sa 29:27, ali asu obje selekcije otpale za narednu rundu takmičenja, dok će o pobjedniku grupe i broju bodova za prenošenje odlučiti večeras Njemačka – Francuska.

Inače, za S. Makedoniju najviše pogodakla postigli su Kostevski i Mitev po 5, dok je igrač utakmice igrač poraženog sastava Schmidt koji je zabio 12 golova.

Na kraju recimo da su samo tri reprezentacije završile nastup na Euru 2024 bez osvojenog boda: BiH, Grčka i Rumunija. Odnosno, da zemalja bivše Jugoslavije, koje su nastupšile na Euru u Njemačkoj, jedino BiH nije osvojila nijedan bod.

Hrvatska (dvije pobjede i remi) i Slovenija (tri pobjede) izborili su nastup u drugi krug takmičenja, S. Makedonija i Crna Gora osvojile su po dva boda, dok je Srbija prvenstvo završila s jednim bodom. Ove tri reprezentacije, kao i BiH, vraćaju se kući. (tl)