CNN: Rusija ima tenkove i trupe, Ukrajina Zelenskog

Ukrajinci su pronašli odgovor na slavno Shakespearovo „biti ili ne biti,“ rekao je Volodimir Zelenski britanskom parlamentu u video obraćanju u utorak.

Podsjećajući na Winstona Churchilla, Zelenski se zarekao da se Ukrajinci nikada neće predati, nikada neće odustati. Zatražio je od Zapada da učini više da pomogne u ovoj borbi na život i smrt koja je, ističe Zelenski, borba za Europu i demokraciju, piše CNN.

Ne tako davno, riječi Zelenskog možda bi zvučale dirljivo, ali ne i previše važno. Ali mnogo toga se promijenilo od početka rata.

Svijet je otkrio Volodimira Zelenskog.

Njegov govor, kao i bezbrojne poruke preko društvenih mreža, telefonski pozivi i sastanci putem Zooma u ova dva tjedna otkad je Vladimir Putin poslao svoju vojsku na Ukrajinu, imao je poznatu sliku – predsjednik dječačkog lica, neobrijan, u maslinasto zelenoj majici. Njegova emocionalna poruka bila je iznad svega poziv na savjest i hrabrost, spoj inspiracije i opomene, velikih ideala i, ponajviše, konkretnih zahtjeva.

U tjednima prije početka Putinovog rata, mnogi su sumnjali da je Zelenski spreman za taj izazov. Uostalom, on je do 2019. bio zabavljač. On ovo ne može, neki su govorili, “uvalio se preko glave.“ Usporedbe vojnih snaga pokazale su da Rusija ima na tisuće više tenkova i aviona i na stotine tisuća više trupa od Ukrajine. Ta razlika izgledala je nepremostivo, ishod rata neizbježan. Ali Ukrajina je, čini se, imala tajno oružje, i to neizmjerno moćno.

To oružje je nitko drugi nego Zelenski.

Kada je odbio ponudu SAD-a da mu pomogne pobjeći iz zemlje, izjavivši „trebam streljivo, a ne prijevoz“, svijet je ostao bez daha. Hrabrost ukrajinskog predsjednika izazvala je strahopoštovanje. Činilo se da mu je sudbina postati mučenikom za cilj koji je izgledao unaprijed osuđen na propast, barem kratkoročno.

Nekoliko tjedana kasnije, Zelenski je dokazao da je puno više od inspirativne figure. Postigao je mnogo više nego što je itko imao razloga očekivati. Ne samo da je ujedinio Ukrajince, ujedinio je i međunarodnu zajednicu na svim razinama, svaki dan razgovarajući sa svjetskim vođama, parlamentarcima, predstavnicima zajednica i običnim građanima. Zelenski je ovaj rat predstavio na način koji ga čini važnim za sve demokracije svijeta. Pretvorio je ukrajinsku stvar u misiju koju svi vođe osjećaju da moraju podržati, koju se privatni biznisi ne usude ignorirati, kojoj pojedinci diljem svijeta žele pomoći.

Samo u posljednjih nekoliko dana, korporativnom egzodusu iz Rusije pridružili su se divovi poput McDonald’sa, Ikee i Nikea, gaseći svoje poslovanje u toj zemlji. Zelenski je razgovarao s predsjednicima i premijerima, s Joeom Bidenom, s Emmanuelom Macronom, australskim premijerom Scottom Morrisonom, izraelskim čelnikom Naftalijem Bennettom i mnogima drugima, a njegove video objave na Facebooku gledaju milijuni u cijelom svijetu.

I u redu, Ukrajina nije dobila sve ono što je Zelenski zatražio. Osjetna je njegova frustracija izazvana NATO-vim odbijanjem da uspostavi zonu zabrane letova nad Ukrajinom. Ali svejedno, mobilizacija koju je potaknuo nema presedana. Zelenski je – uz pomoć Putina – nagovorio Europu, SAD i njihove demokratske saveznike da uvedu najbrže i najstrože ekonomske sankcije koje je svijet ikada vidio. U svijetu u kojem obično vlada materijalizam, on je uvjerio nebrojene korisnike da je viša cijena plina žrtva koju se isplati podnijeti.

Njegovi pozivi na savjest ne samo da su Ukrajini donijeli arsenal oružja, a Rusiji snažne sankcije, nego su uzrokovali i prestanak poslovanja Applea, Netflixa, MasterCarda i ostalih u Rusiji, odlazak naftnih kompanija, a ljudi rezerviraju desetine tisuća soba preko platforme Airbnb da bi na taj način poslali novac Ukrajincima.

Zelenski je ovladao alatima za komunikaciju i poslao u svijet emocionalnu poruku Ukrajine, stvarajući oko ovog rata narativ koji je vjerodostojan, razumljiv i nadilazi podjele. Dok svijet gleda snimke brutalnog ruskog napada, Zelenski kroji povijesni, moralni, strateški i taktički argument za obranu Ukrajine.

Ukrajinski predsjednik koji je, kako je sada naširoko poznato, bio komičar, postao je ime koje svi znaju, lice koje svi prepoznaju, kao što je godinama bio u Ukrajini.

Kada je Europskom parlamentu rekao „želimo svoju djecu vidjeti kako žive“, prevoditelj je jedva zadržavao suze. U drugom govoru, uživo prenesenom okupljenima u glavnim gradovima Europe, upozoravao je: „Ako mi padnemo, vi ćete pasti. Molim vas, nemojte šutjeti.“ Gomile su čule njegove riječi u Beču, Frankfurtu, Tbilisiju, i mnogim drugim gradovima. Na praškom Vaclavskom trgu, epicentru slavne – uspješne – Baršunaste revolucije, tisuće su ga pozdravile oduševljenim uzvicima.

Žive boje ukrajinske zastave, žuta i plava, sada se vide na reverima, u izlozima, na demonstracijama diljem svijeta. I to ne samo simbolično. Njegova poruka pokrenula je svijet.

Zelenski, koji je židovskog podrijetla i koji je izgubio mnogo rodbine u Holokaustu, stavio je patnju Ukrajine u povijesni kontekst. Upozorio je da, isto kao i fašistički vođe dvadesetog stoljeća, agresor neće stati. „Mi smo prvi na redu. Vi ćete biti sljedeći,“ rekao je za američki ABC, „jer, koliko god ova zvijer proždire, uvijek želi još više i više.“

Riječi su mu bile poetske dok je ovaj rat nazivao borbom između „svjetla i tame“, ali ostao je pragmatičan i fokusiran na rezultate.

Glatko se kreće između idealističkih apela na savjest i oštrih zahtjeva za pojačanje ukrajinskog arsenala, prodirući u taktičke detalje. Tijekom virtualnog sastanka s članovima američkog Kongresa, Zelenski je objasnio da Ukrajini trebaju vojni avioni ruske izrade. Vođa Senata Chuck Schumer odgovorio je: „Učinit ću sve što mogu da vam pomognem da ih i dobijete.“

Obraćajući se svjetskim vođama, Zelenski i njegov tim zatražili su – i dobili – protutenkovske rakete Javelin i projektile Stinger. Zatražili su – i dobili – da SAD prestane kupovati naftu i plin od Rusije. Biden je tu odluku objavio u utorak, nadajući se da neće za to platiti visoku političku cijenu dok Amerikanci na benzinskim pumpama plaćaju više.

Barem zasad, čini se da su američki građani spremni na žrtvu da bi pomogli Ukrajini obraniti svoju slobodu i demokraciju. Projektili Stinger i Javelin – koje je Zelenski zatražio i od bivšeg američkog predsjednika Trumpa u onom zloglasnom telefonskom razgovoru 2019. – stižu u tisućama. Ukrajinci ih već koriste da bi uništili ruske tenkove i rušili ruske vojne zrakoplove.

Tajno oružje Ukrajine, njezin predsjednik, ojačalo je vojsku kojoj se propast činila suđena. Rat traje dva tjedna i, kako su neki predvidjeli, ne ide Rusiji po planu.

Ipak, on se nastavlja, a ruska brutalnost postaje sve gora. Mogući su mnogi scenariji. Ali, čak ako Rusija kratkoročno i pobijedi, čak i ako uspije osvojiti Kijev i svrgnuti vladu, hrabrost i patriotizam koje je Zelenski pobudio, podrška koju je dobio, sve to znači da će se okupatorska sila suočavati s nemilosrdnim otporom kod kuće, a on će imati kontinuiranu potporu u inozemstvu.

Kako je Zelenski rekao britanskom parlamentu, Ukrajinci su odlučni u tome da „budu“, ali i spremni „nastaviti se boriti za svoju zemlju, pod svaku cijenu.“

Zelenski je oružje bez presedana.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *