Cikotić: Upravljanje migrantskom krizom ima sedam prioriteta

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Selmo Cikotić boravio je danas u USK i tom prilikom sastao se s kantonalnim premijerom Mustafom Ružnićem i gradonačelnikom Bihaća Šuhretom Fazlićem.

Cikotić je s pratnjom obišao neke od prihvatnih migrantskih kampova, a tom prilikom najavio je plan drukčijeg upravljanja migrantskom krizom.

– Taj plan sadrži sedam prioriteta, 21 mjeru i 116 aktivnosti. Dogovorili smo određene mehanizme neposrednije i konkretnije koordinacije saradnje između lokalnih i kantonalnih vlasti s nadležnim državnim institucijama za pitanje migracija. Kroz prvu mjeru ćemo nastojati da ojačamo kapacitet i sposobnost rada Granične policije, odnosno poboljšati kontrolu istočne granice. Insistirat ćemo na boljoj saradnji svih policijskih agencija u državi, nastojat ćemo kroz domaće i međunarodne fondove pojačati financijsku podršku. Preispitat ćemo djelovanje i odgovornost određenih institucija koje su zadužene za kontrolu granica, poslove sa strancima i pitanja azila. Jednostavno, pokušat ćemo podijeliti teret migrantske krize na cijelu BiH i omogućiti građanima USK da se osjećaju sigurnije u svojim domovima – izjavio je ministar Cikotić.

Kantonalni i lokalni politički lideri istakli su frustraciju zbog brojnih dosadašnjih obećanja, koja se nisu ni pokušala primijeniti na terenu.

– Umorni smo i frustrirani zbog brojnih obećanja i dolazaka, nakon kojih nije apsolutno ništa urađeno. Drago nam je da je prva službena posjeta ministra Cikotića zapravo dolazak u naš kanton, ali tako je i moralo biti, jer je ovdje zapravo jedino i narušena sigurnosna situacija. Želimo da nam neko napokon pomogne i da smaknemo nekoliko hiljada migranata s naših ulica i javnih površina. Uložili smo više od pola miliona maraka u prihvatni kamp na lokalitetu Lipa upravo iz tog razloga i sada nas neko ubjeđuje kako na toj lokaciji može biti samo 1.000 ljudi. Potrebni su konkretni potezi države, kako bismo prestali biti žrtve i taoci pojedinih međunarodnih organizacija, koje rješavaju samo svoje parcijalne interese – rekao je gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić.

Trenutno u Unsko-sanskom kantona boravi skoro 8. 000 migranata, a više od polovine tih ljudi je na ulicama, javnim površinama i po napuštenim objektima u Bihaću, Velikoj Kladuši i Cazinu. (vb, tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *