Bruka u Andori: Inter Escaldes pregazio Velež i eliminisao ga iz Konferencijske lige!

Prava blamaža kakva se ne pamti mostarskog kluba, koji je bio favorit protiv tima iz Andore, a ispalo je da su Rođeni - autsajderi!

(Ne pamte kad su na euro sceni nekoga ovako pobijedili – FOTO: Inter Club d'Escaldes/X)

Fudbaleri Veleža pognute glave napustili su teren stadiona “Estadi nacional” u Andorra de la Velli, jer su doživjeli težak poraz protiv Intera rezultatom 5:1, čime su eliminisani iz kvalifikacija za UEFA Evropsku konferencijsku ligu.

Prava blamaža kakva se ne pamti mostarskog kluba, koji je bio favorit protiv tima iz Andore, a ispalo je da su Rođeni – autsajderi!

Prvu pravu priliku smo vidjeli već u drugoj minuti kada Haskić iz dobre pozicije šutira pravo u golmana domaćih.

Velež je igrao ofanzivnije od početka i bio je više pred golom domaćih, ali narednu priliku bilježimo u 12. minuti kada Mlinarić šutira s distance, ali golman domaćih je ponovo bio na visini zadatka.

Ono što je zabrinulo navijače Veleža bila je izmjena koju je Čanadi bio prinuđen izvršiti već u 27. minuti kada je Savić napustio igru zbog povrede a zamijenio ga je Bajrić. Nedugo nakon toga zbog neopreznih startova žutim kartonima su sankcionisani Suljić, Halilović i Mlinarić, te je bilo očito da se “Rođeni” nalaze u teškom položaju.

Međutim, u 38. minuti Velež je imao fantastičnu priliku da povede. Šikalo je srušen u šesnaestercu domaćih, dosuđen je penal ali Haskić loše šutira i pogađa stativu.

Potom je uslijedila i brutalna kazna. U 43. minuti Lopez lijepim pogotkom dovodi Inter u vodstvo, da bi u prvoj minuti nadoknade vremena isti igrač povisio na 2:0, što Velež dovodi u vrlo težak položaj.

Drugo poluvrijeme je započelo sa tri izmjene u ekipi Veleža. Iz igre su izašli Haskić, Suljić i Halilović, a umjesto njih su u igru ušli Jevtović, Mujan i Oreč. To se isplatilo već u 54. minuti kada Oreč pogađa za 2:1 i smanjenje zaostatak za domaćom ekipom.

Međutim, samo dvije minute poslije nakon lijepe akcije domaćih Berlanga postiže treći pogodak za Inter i time Velež stavlja “baca na koljena”. Potom je Damir Čanadi izvršio još jednu izmjenu te umjesto Mlinarića na teren poslao Lohana.

Inter je u 63. minuti imao još jednu odličnu priliku. De La Torre je sjajno prošao kroz odbranu Veleža i šutirao, ali lopta je otišla pored gola. Tri minute poslije i Velež prijeti udarcem Mujana sa ivice šesnaesterca ali golman domaćih se ponovo istaknuo dobrom odbranom. U 69. minuti Feher je pokušao petom nakon ubačaja iz kornera, a Hadžikić je spasio Velež.

Nakon jednog starta defanzivca Veleža u 76. minuti, fudbaleri Intera su tražili penal ali je sudija samo odmahnuo rukom.

Deset minuta poslije, u 86. minuti, Berlanga svojim drugim pogotkom danas stavlja tačku na “i” u ovom dvomeču, a sramota Veleža je upotpunjena u drugoj minuti nadoknade vremena kada Anderu postiže pogodak za konačnih 5:1.

Inter Escaldes je tako ostvario veliki uspjeh, te će u drugom kolu kvalifikacija za UEFA Evropsku konferencijsku ligu odmjeriti snage s grčkim AEK-om. (Sc, tl)