
U Tuzli je danas obilježena 33. godišnjica pogibije vojnika bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) tokom izvlačenja kolone iz kasarne “Husinska buna” 15. maja 1992. godine, u ranim fazama agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Prilikom pokušaja povlačenja vojne kolone kroz naselje Brčanska Malta, došlo je do oružanog sukoba između tadašnje JNA i pripadnika tuzlanske policije. Prema dostupnim podacima, kolona JNA bila je naoružana i prevozila gorivo, a policijske snage koje su osiguravale povlačenje kolone odgovorile su vatrom nakon što je, prema njihovim tvrdnjama, pucnjava započela iz pravca vojnika.






Porodice stradalih vojnika i delegacije vlasti iz entiteta Republika Srpska danas su položile cvijeće i zapalile svijeće na mjestu sukoba, gdje je služen i parastos – pravoslavni vjerski obred u znak sjećanja na poginule.
Predstavnici iz RS-a ponovo su izrazili zahtjev da im se omogući podizanje spomenika na Brčanskoj Malti, tvrdeći da je riječ o mjestu stradanja vojnika koji su, kako navode, trebali biti mirno evakuisani.
Zvanični podaci iz entiteta RS danas govore o 59 poginulih i 44 ranjenih pripadnika JNA. Podsjetimo, ranijih godina često su se spominjale i znatno više brojke – i preko 300 poginulih – ali su s vremenom te procjene revidirane i svedene na niže cifre.
Događaji na Brčanskoj Malti i dalje su predmet različitih tumačenja i političkih tenzija, te se svake godine obilježavaju odvojeno, bez zajedničkog narativa o onome što se uistinu dogodilo tog dana u Tuzli.
