Borac nakon ‘penala’ izbacio Egnatiju i plasirao se u 2. pretkolo Lige prvaka

Fudbal, Borac, Egnatija
(Trenutak kada Hrelja postiže jedini gol za Borac u prvoj utakmici – Foto: S. Petković, Mondo)

Fudbaleri banjalučkog Borca plasirali su se u 2. pretkolo Lige prvaka nakon što su večeras u Elbasanu pobijedili nakon izvođenja ‘penala’ ekipu Egnatije, prvaka Albanije, rezultatom 4:1.

U regularnom vremenu Egnatija je pobijedila 2:1 i anulirala prednost Banjalučana iz prve utakmice (0:1). A kako ni nakon produžetaka nije bilo pogodaka, pristupilo se izvođenju 11-eraca. Borac je zabio četiri gola, a domaćini samo jedan, s tim što je golman Šiškovski odbranio dva penala – jedan ponovljeni, dok je jedan domaći igrač šutirao u gredu.

Na startu utakmice u Elbasanu, banjalučki tim je imao kontrolu sa loptom, kao i veći posjed, ali i nekoliko promašenih šansi.

Ubuđenja potom nije bilo sve do 17. minute, kada je domaći sastav kaznio sve promašaje Borca i stigao u vodstvo preko Ibrahimoglua, a tri minute kasnije, prvi udarac na gol Egnatije kod Borca je uputio Hrelja, šutirao je sa distance, ali ravno u golmana Sherrija.

U 26. minuti je Egnatia imala šansu iz kornera, ali je lopta otišla pored gola, a onda je uslijedio jedan mirniji period, gdje se igralo jako oprezno sa obje strane, ali sve do 30. minute, kada su Banjalučani stigli do izjednačenja rezultata preko Lukića.

Pred kraj prvog dijela, Doukou nije iskoristio sjajnu priliku za svoj tim, s obzirom na to da jako neprecizno šutrao glavom nakon kornera. To je ujedno bila i posljednja šansa u prvom poluvremenu, te je ostalo 1:1 nakon prvih 45 minuta.

U 66. minuti je Borac imao dobru situaciju pred golom domaćeg sastava. Primio je Lukić loptu na polovini Egnatije, poslao ju je za Kulašina, koji je krenuo ka golu, ali se spetljao u najbitnijem trenutku, pa je propala dobra šansa za njegovu ekipu.

Mogao je Borac u 79. minuti riješiti utakmicu i doći do preokreta protiv Egnatije. Lukić je šutirao, ali je lopta pogodila vanjski dio mreže.

Samo dvije minute kasnije, domaći sastav je uspio da kazni propuštenu priliku Lukića i stigao je do gola, odnosno vodstva od 2:1, a pogodak za svoju ekipu je postigao Doukouo nakon lijepe akcije sa svojim saigračima, ali i slabe reakcije odbrane gostiju.

Na startu prvog produžetka, Kvržić je pokušao nakon kornera da ugrozi gol Egnatije, ali se lopta odbila od bloka, te je otišla preko gola, a onda su Banjalučani izveli još jedan korner, ali je golman protivničke ekipe dobro reagovao.

Međutim, 95. minuti je trener Borca, Mladen Žižović, zaradio isključenje. Zbog prigovora je dobio drugi žuti karton i morao je otići u svlačionicu, te je banjalučki sastav bez trenera okončao večerašnji meč.

Iz drugog produžetka vrijedi izdvojiti po jednu priliku na obje strane. Na jednoj strani je Kulašin šutirao poslije skoka Hasukića, ali je lopta otišla preko gola, a na drugoj strani se u prilici našao jedan igrač Egnatije, ali nije uspio savladati Šiškovskog.

Budući da ni poslije 120 minuta nije bilo golova u Elbasanu u duelu između Egnatije i Borca, uslijedili su penali, gdje su se nešto bolje snašli Banjalučani, koji su uspjeli savladati protivničku ekipu i proći u drugo pretkolo kvalifikacija za Ligu prvaka, te će sada ići na megdan grčkom PAOK-u.

U penal seriji za Borac su pogađali Herrera, Pejović, Hasukić i Čavić, a s druge strane, za Egnatiju je bio samo strijelac Ibrahimoglu. Aleksi je pogodio gredu, dok je golman Šiškovski odbranio udarac Luskhija, ali je udarac ponovljen. No, vratar Borca je i drugi put odbranio udarac Luskhiju.

Egnatia – Borac 2:1 (1:4 nakon penala). (sc, tl)