BiH bez medalje na Balkanskom atletskom prvenstvu za mlađe juniore i juniorke u Mariboru

Slovenija je s 13 medalja, od čega sedam zlatnih, dvije srebrene te četiri bronzane medalje bila najuspješnija nacija na takmičenju
Atletika - skok u dalj
(Slab nastup bh. juniorki i juniora na Balkanijadi u Mariboru – Foto: Arhiva)

Mladi zenički bacač kugle Enhar Mahmić osvojio je peto mjesto te bio najuspješniji bh. predstavnik na Balkanskom prvenstvu za mlađe juniore i juniorke (U18), održanom u nedjelju u Mariboru (Slovenija).

Šesnaestogodišnji Mahmić je kuglu od 5 kg bacio na dužinu od 17,38 m, dok je prvo mjesto osvojio godinu stariji Rumun Aleksandru Stefan Ciobanu s 20,17 m. Drugi bh. predstavnik, Mahmićev klupski drug iz AK Zenica, Almin Talić s 16,81 metar bio je osmi u konkurenciji 20 atletičara.

Lamija Slatina u skoku u dalj osvojila 14. mjesto s dužinom od 5,35 metara, dok je Lamija Omanović ostala bez plasmana. Pobjednica Anna Maria Zafeiridou skočila 6,15 m. U konkurenciji dječaka Kan Tufegdžić je skočio 5,80 metara te bio pretposljednji, odnosno osvojio je 17. mjesto. Pobjednik, Slovenac Demian Križaj preskočio je 7,41 m.

U trci na 100 metara s preponama Renea Karlović bila je u kvalifikacijama 11., s vremenom 16.74 te se nije plasirala u finale. U trci na 100 metara Eman Mulahmetović je trčao 10.85 te ostvario ukupno šesto vrijeme kvalifikacija te se po vremenu plasira u finale, u kojem je s 11.08 bio posljednji. Pobjednik Žiga Božič trčao je 10.75.

U trci na 800 metara, u kojoj je Srbijanka Tara Vučković pobijedila s 2:06.89, bh. predstavnica Ema Kovač bila je osma, s najboljim ovosezonskim vremenom 2:18.89, dok je 9. mjesto zauzela Ema Mešković s 2:24.02.

Najbolje ovosezonsko vrijeme- 2:02.71, istrčao je i Harun Hušidić u trci na 800 metara kod dječaka, ali je bio posljednji, 13-i. Pobjednik Benjamin Lakošeljac iz Slovenije trčao je 1:52.51.

U skoku u vis, u kojem je s 1,76 metara pobijedila Srbijanka Iva Bežanović, bh. predstavnice Teodora Mišić i Sajra Selimović, s preskočenih 1,55 m, podijelile su posljednje, 12. mjesto. U trci na 400 metara Teodora Milojević bila je 14., sa svojim najboljim ovosezonskim vremenom 58.29, dok je pobjednica Aleksandra Stefania Uta iz Rumunije trčala 54.15.

Edin Čabrić je, također s najboljim ovosezonskim vremenom – 50.70, u istoj disciplini bio 11. kod dječaka, dok je Slovenac Lenart Rener trčao 48.85.

U troskoku je Lamija Tahmaz bila 12., s dužinom 11,46 metara, dok je pobjednica Esmanur Birdel iz Turske skočila 12,92 m. Druga bh. predstavnika, Emilija Pikić, skočila je na dužinu od 11,30 metara te zauzela 14. mjesto u konkurenciji 16 atletičarki. U trci na 2.000 metara stipl Amer Bećirović bio je šesti, s vremenom 6:37.57, dok je pobjedničko vrijeme Turčina Musaba Kundakcia iznosilo 5:51.95.

Slovenija je s 13 medalja, od čega sedam zlatnih, dvije srebrene te četiri bronzane medalje bila najuspješnija nacija na takmičenju. Isti broj medalja, ali jednu zlatnu manje te pet srebrenih i dvije bronzane medalje osvojila je Srbija. Turska je osvojila 10 medalja – četiri zlata, pet srebrenih i jednu bronzanu.

Zanimljivo da su 13 medalja osvojili i Rumuni, ali tri zlatne, dvije srebrene i osam bronzanih pa su u ukupnom poretku završili kao peti, dok je najviše medalja, čak 16, osvojila Grčka, koja je u ukupnom poretku sedma. Grčka je osvojila samo dvije zlatne, šest srebrenih i osam bronzanih. Medalje su osvajali predstavnici ukupno 11 od 20 reprezentacija, koliko ih je nastupilo s ukupno 362 takmičara i takmičarke. (a)