Biden proširio sankcije: Na ‘crnu listu’ sada mogu i indirektni saboteri Dejtona

Nalog ima za cilj suzbijanje korupcije, jačanje demokratije i stabilnosti, te očuvanje teritorijalnog integriteta država u regiji
Joe Biden, SAD
(Biden: Sankcije i za one koji podrzavaju antidejtonsko djelovanje – Foto: Arhiva)

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden, potpisao je izvršni nalog kojim se uvode dodatne mjere za rješavanje situacije na Zapadnom Balkanu.

Nalog ima za cilj suzbijanje korupcije, jačanje demokratije i stabilnosti, te očuvanje teritorijalnog integriteta država u regiji.

Zbog kontinuiranih pokušaja pojedinaca da ugroze suverenitet i teritorijalni integritet zemalja Zapadnog Balkana, kao i da potkopaju poslijeratne sporazume i institucije, uvodimo dodatne mjere u okviru vanrednog stanja proglašenog 2001. godine“, navodi se u nalogu predsjednika Bidena.

Ključne tačke izvršnog naloga

Prema novom nalogu, imovina i interesi svih osoba koje djeluju protiv stabilnosti Zapadnog Balkana ili su uključene u korupciju bit će blokirani.

Ovo uključuje:

Pojedince odgovorne za destabilizirajuće aktivnosti ili prijetnje teritorijalnom integritetu regije;
One koji podrivaju demokratske procese i institucije;
Osobe povezane s ozbiljnim kršenjem ljudskih prava ili korupcijom u regiji;
Lidere ili članove entiteta koji su uključeni u navedene aktivnosti.
Također, blokada imovine proširuje se na one koji pružaju podršku sankcionisanim pojedincima ili entitetima, kao i na njihove supružnike i odraslu djecu.

Cilj mjera

Mjere su uvedene kako bi se osigurala implementacija ključnih međunarodnih sporazuma, uključujući Dejtonski sporazum, Ohridski okvirni sporazum i Prespanski sporazum. Poseban fokus stavljen je na borbu protiv korupcije koja, prema američkoj administraciji, podriva vladavinu prava i povjerenje u demokratske procese.

Važnost regije za SAD

Izvršni nalog dio je šire strategije američke administracije da očuva mir i sigurnost na Zapadnom Balkanu. Podsjetimo, ovo nije prvi put da SAD uvodi mjere za stabilizaciju regije – vanredno stanje proglašeno je još 2001. godine, a dodatno je prošireno 2021.

Ovaj potez pokazuje da Washington nastavlja pratiti dešavanja u regiji i pružati podršku demokratskim procesima, dok se istovremeno bori protiv svih oblika destabilizacije. (a)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *