Aerozagađenje doprinosi pogoršanju stanja oboljelih od Covid-a

Bosna i Hercegovina ima jedan od najgorih učinaka u pogledu zaštite okoliša u Evropi, ocjenjuju iz OSCE-a. Trenutni podaci ukazuju da se godinama gorući problemi ne rješavaju.

U Tuzli je u posljednjih osam dana zrak nezdrav, a u Kantonu Sarajevo je proglašena epizoda “Pripravnost” u svim zonama. Sve dodatno usložnjava i prisustvo koronavirusa.

Prema podacima Evropske agencije za okoliš, više od četvrtine smrtnih slučajeva u Bosni i Hercegovini se mogu pripisati okolišnim faktorima, što je najviši procenat u Evropi, naglašavaju iz OSCE-a.

Kada se tome doda i prisustvo koronavirusa, s pravom se može reći da su građani u dvostrukoj opasnosti, a na istoj osnovi djeluju i aerozagađenje i Covid-19, naglašavaju stručnjaci.

-Ja vjerujem da je doprinos aerozagađenja i kod transmisije virusa i kod pogoršanja koja se događaju u Covidu, ističe prof. dr. Nurka Pranjić, specijalistkinja medicine rada i članica mreže eksperata SZO.

Doktorica Pranjić dodaje da aerozagađenje doprinosi produženoj kliničkoj slici kod osoba oboljelih od koronavirusa.

-Kažu da je samo deset posto sa produženom post covid kliničkom slikom, a kod nas je to skoro kod svakog, naglasila je Pranjić.

U Kantonu Sarajevo, tokom predhodnog dana, zabilježena su prekoračenja granične vrijednosti za koncentracije čvrstih čestica u zraku i sumpor dioksid na više mjernih stanica. Izdate su i mjere. Situacija je loša i u Tuzlanskom kantonu.(bhrt,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *