Hrvatska se plasirala na EURO, veliko slavlje u Zagrebu i drugim mjestima

Fudbal, kvalifikacijeilustracija, lopta
S područlja bivše države na Euro su se plasirali Hrvatska, Slovenija i Srbija (Foto: Ilustracija)

Fudbalska reprezentacija Hrvatske se šesti put zaredom plasirala na Evropsko prvenstvo pobijedivši 1:0 Armeniju na Maksimiru.

Hrvatskoj je trebala pobjeda kako bi ovjerili plasman na veliko takmičenje.

Od početka su krenuli igrači Zlatka Dalića u juriš ka golu Armenaca. Gosti su se dugo uspješno branili, čak imali i dvije dobre prilike iz kontranapada da povedu, ali nisu uspjeli.

Otpor Armenaca slomljen je u 43. minuti kada Ante Budimir postiže gol glavom nakon ubačaja Borne Sose s lijeve strane za 1:0.

To je osiguralo miran nastavak utakmice susjedima, koji su je lagano iskontrolirali i rutinski upisali trijumf kojim su čekirali kartu za Njemačku.

Uprkos nekolicini odličnih prilika za novi gol u kojim su se Hrvati našli, rezultat je do kraja ostao 1:0.

Podsjećamo, Hrvatska je propustila Euro koji je 2000. godine održan u Belgiji i Nizozemskoj, a nakon toga se plasirala na svako prvenstvo Starog kontinenta koje se igralo.

U drugoj utakmici grupe Wells i Turska odigrali su 1:1, te je Turska prva u grupi sa 17 bodova ispred Hrvatske sa 16, Wellsa sa 12, Armenije sa 8, te Latvije sa 3 boda.

Osim Hrvatske, s područja bivše zajedničke države na Euro su se plasirali još Slovenija i Srbija.

BiH će imati priliku za plasman u baražu koji je na programu u martu idučće godine. (tl)