Tuzla nije u vrhu: Ko plaća najskuplji parking u BiH?

Kada je riječ o satnim kartama, najviše plaćaju vozači u Trebinju. U Zoni 1, koja u svim gradovima predstavlja atraktivnije lokacije, cijena jednog sata parkinga iznosi 3 KM, dok je u Zoni 2 ona duplo jeftinija - 1,50 KM. Sarajevo, Banja Luka i Tuzla imaju identične cijene parkinga, u Mostaru su one nešto jeftinije, a u Zenici najjeftinije
Parkiranje je postalo veliki problem vozača Foto:TL

Cijene usluga parkinga u BiH razlikuju se od grada do grada, ali i od gradskih zona.

Javno preduzeće “Mostar Parking” sprovelo je zanimljivo istraživanje obuhvativši šest najvećih bh. gradova, kako bi konačno otklonilo sve dileme oko toga gdje je parking najjeftiniji, a gdje najskuplji.

Kada je riječ o satnim kartama, najviše plaćaju vozači u Trebinju. U Zoni 1, koja u svim gradovima predstavlja atraktivnije lokacije, cijena jednog sata parkinga iznosi 3 KM, dok je u Zoni 2 ona duplo jeftinija – 1,50 KM. Sarajevo, Banja Luka i Tuzla imaju identične cijene parkinga, u Mostaru su one nešto jeftinije, a u Zenici najjeftinije.

Kada je riječ o dnevnim kartama, ponovo prednjači Trebinje u kojem karta za obje zone iznosi 20 KM. Poređenja radi, cijena dnevne parking karte u Zenici je pet puta manja za obje zone – samo 4 KM.

Trebinje i Zenica su jedini gradovi u kojim se cijene dnevnih karata ne razlikuje po zonama. U Sarajevu i Mostaru su cijene dnevnih karata također 20 KM kao u Trebinju, ali je cijena za Zonu 2 jeftinija u Sarajevu (10) nego u Mostaru (15).

Posebno je zanimljivo vidjeti cijene za mjesečne i godišnje parking karte. Tu dolazi do velikog preokreta, jer je najskuplja cijena mjesečne karte u Zoni 1 Banja Luka (100 KM), dok u Zoni 2 ona iznosi 60 KM.

Najskuplje cijene godišnje parking karte su u Banja Luci, gdje one koštaju čak 1000 KM za Zonu 1, a 600 KM za Zonu 2. U Sarajevu su cijene godišnjih karata identične za obje zone, po 660 KM, dok su cijene u Tuzli 600 i 400 KM. U Trebinju razlika između godišnjih parking karata za Zonu 1 i Zonu 2 iznosi samo 60 KM – 220 i 160 KM.

Iz JP Mostar Parking navode da je u Mostaru u povlaštenu kartu (Zona 2) uključena cijela Zona (i ulični i kvartovski parkinzi), a ne samo pojedini parking ili ulica. Po tome je jasno da u ovom gradu, sa povlaštenom kartom od 15 KM mjesečno građani mogu parkirati i na uličnim i kvartovskim parkinzima, dok npr. u Banja Luci ili Tuzli za taj iznos mogu parkirati samo na jednom parkiralištu ili ulici u kojoj živite.

“Ukoliko u Banja Luci ili Sarajevu želite parkirati u cijeloj Zoni 2, u odnosu na Mostar platit ćete više od 4 puta veću cijenu, u Tuzli 3 puta veću cijenu. Ukoliko u Banja Luci ili Sarajevu želite parkirati u cijeloj Zoni 1, u odnosu na Mostar platit ćete također više od 4 puta veću cijenu, u Tuzli više od 2,5 puta veću cijenu”, navode iz Mostar Parkinga uz zaključak da građani Mostara za svoj novac dobiju “ubjedljivo najviše uključenog područja za parkiranje i to po povoljnijoj cijeni od svih drugih najvećih gradova u našoj zemlji”.

Jedan od parkinga u Tuzlio (Foto: TL, Ilustracija)
Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *