Nižu uspjehe u BiH i inostranstvu: Žene preduzetnice su pokretači ekonomije

(Foto: Ilustracija, ahiva)

Organizatori konferencije bili su Hexagon Design Studio i Vlada Sjedinjenih Američkih Država putem USAID-ovog projekta Diaspora Invest, a uz podršku Područne komore Banja Luka i Američke trgovačke komore u BiH (AmCham).

Potencijal

– Veliko nam je zadovoljstvo što je Banja Luka prepoznata kao dom uspješnih priča žena preduzetnica u različitim sektorima, zbog čega smo i domaćini ovog događaja. Izuzetno je važno da govorimo o potencijalu koji ima banjalučka dijaspora, ljudi koji žive van granica ove zemlje i koji mogu svojim znanjem, iskustvom i poslovnim vezama pomoći razvoj lokalnih inicijativa, kako poslovnih tako i onih društvenih. Takođe nam je važno što je sa nama i USAID, koji već duži niz godina radi na angažovanju dijaspore u različitim aspektima razvoja. Važno je i da smo pokrenuli razgovor o posebnosti uloge žena na tom putu, poručila je Maja Miljević, direktorica Hexagona.

Ovaj skup u Banjoj Luci predstavlja petu DiaLab sesiju, nakon više održanih u Sarajevu i Mostaru, a koje kao centralne teme imaju posebnosti određenih pitanja kada je u pitanju uključivanje dijaspore.

– Ova DiaLab sesija jedna je u nizu radionica koje Vlada SAD-a, kroz USAID-ov projekt Diaspora Invest, održava širom Bosne i Hercegovine, spajajući uspješne ljude iz dijaspore s domaćim poduzetnicima kako bi razmjenjivali znanja, stvarali nove poslovne mreže i sarađivali. Oduševljeni smo što je u fokusu događaja snažna uloga žena u poslovnom svijetu i pokretanju ekonomskog i društvenog razvoja, kako van BiH tako i ovdje, naglasila je Dobrila Boba Vukmanović, projekt-menadžer USAID-a.

U okviru programa učesnici i učesnice imali su priliku čuti više o primjerima dobre prakse. Andrea Đerman, Milica Jovičić, Slađana Trivić, Darija Stanković i Vesna Pucar Grubor predstavile su svoje poslovne inicijative.

– Vrlo je bitno da napomenemo da su sve naše sagovornice mahom uspješne serijske preduzetnice i neke od njih imaju više kompanija koje su pokrenule, a koje uspješno rade i u inostranstvu i u BiH. Moramo da spomenemo da se radi i o velikom zapošljavanju ljudi, kao i o razvoju inovacija i novih proizvoda, te da su one pokretači svake ekonomije i društva. Želimo da pokažemo da je uloga žene u društvu višestruka i motivišemo sve mlade žene da izaberu put da budu svoje, razvijaju uspješne poslovne modele u cijelom svijetu, a na kraju daju veliki doprinos svom gradu i državi iz koje potiču, istakla je Miljević.

Prepoznavanje

Nedim Hamzić iz AmChama, jednog od suorganizatora skupa, poručio je da je vrlo važno da se ovakve priče prepoznaju.

– Mi smo tu da budemo podrška svim dobrim idejama, svima kojima treba mentorstvo i umrežavanje na tom putu. Članice AmChama dolaze iz cijele zemlje i drago nam je vidjeti da smo prepoznati po inicijativama koje podržavamo i pokrećemo. Banja Luka je još jednom pokazala da je sjajan domaćin i da imamo mnogo toga naučiti iz primjera poduzetnica koje su govorile na ovom događaju. Ovo treba biti samo još jedan korak dalje i vjerujem da će USAID kroz aktivnosti Diaspora Invest, ali i mi kroz AmCham, dati kvalitetne povratne informacije i nastaviti podržavati dobre ideje poput ove, zaključio je Hamzić.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *