Premijer Srbije Ana Brnabić i članovi Vlade položiće danas vijenac na mjestu na kojem je prije 20 godina izvršen atentat na nekadašnjeg premijera Zorana Đinđića.
Na Đinđića je pucano 12. marta 2003. godine u Beogradu, ispred zgrade Vlade Srbije, kada je zadobio prostrelnu ranu grudnog koša i trbuha.
U ubistvu su učestvovali bivši pripadnici Јedinice za specijalne operacije i pripadnici kriminalnog “zemunskog klana”, ali politička pozadina atentata još nije otkrivena.
Za njegovo ubistvo su na po 40 godina zatvora osuđeni nekadašnji komandant ЈSO Milorad Ulemek Legija i pripadnik Јedinice za specijalne operacije (ЈSO) Zvezdan Јovanović kao neposredni izvršilac kao i desetorica saučesnika, dok su dvojica vođa “zemunskog klana” Dušan Spasojević i Mile Luković Kum ubijeni u policijskoj akciji prilikom hapšenja, piše RTRS.
Đinđić je sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija, dok je u pogrebnoj povorci bilo više stotina hiljada gradana.
Za vrijeme Đinđićevog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korjenitih ekonomskih i socijalnih reformi.
Kako je kazivala njegova sestra Gordana, Zoran je “neobično volio Bosnu”.
“Podsećala ga je na jedan lijep period njegovog života. Beograd je velegrad u kojoj nema te opuštenosti i bezbrižnosti. Naš otac je bio vojno lice i mi smo u tom duhu vaspitani. Nikada nismo gledali na nacionalnost naših prijatelja. Zoran je u duši bio Jugosloven, kao što sam i ja bila i ostala Jugoslovenka i ne mogu nikako da se pomirim sa tim da među narodima postoje razlike koje treba da ih dijele. Kakav je ko, sve zavisi od čovjeka, a ne da li je Musliman, Srbin ili Hrvat”, govorila je ona.