Lokalni izbori održani u nedjelju održani u nekoliko općina i gradova u Bosni i Hercegovini nisu donijeli veće promjene. Takva situacija je bila i u Tuzli, gdje je dugogodišnjeg SDP gradonačelnika Jasmina Imamovića zamijenio, također SDP kandidat Zijad Lugavić.
No, ono što je posebno poražavajuće je izuzetno mala izlaznost birača.
U Tuzli pravo glasa ima 111.512 osoba, no na izbore je izašlo njih svega 25 hiljada. Nije mnogo bolja situacija bila ni u ostalim gradovima, no činjenica je Tuzla treći najmnogoljudniji grad u BiH i da izaziva mnogo više pažnje od drugih općina i gradova, piše Klix.ba.
Kandidat SDP-a Zijad Lugavić je osvojio 12.103 glasova odnosno 47,75 posto, a njegovi protukandidati sa najviše glasova su bili, nezavisni kandidat Mirnes Ajanović sa 7.832 glasa odnosno 30,90 posto i Omer Berbić ispred Naše stranke sa 4.434 glasa odnosno 17,49 posto.
Ako usporedimo ove izbore sa onim iz 2020. godine očigledan je drastičan pad izlaznosti, tada je pravo glasa iskoristilo 46 hiljada birača odnosno 41 posto. Pobjedu je tada odnio Jasmin Imamović sa 22 hiljade glasova, odnosno 51,93 posto.
U Bosni i Hercegovini ne postoji zakonska minimalna izlaznost, koja u pojedinim evropskim državama iznosi 50 posto, Također na lokalnim, ali ni općim izborima ne postoji drugi krug izbora.
U Hrvatskoj se drugi krug održava u svakom slučaju izuzev ako neki kandidat u prvom krugu osvoji više od 50 posto glasova. Ta praksa se primjenjuje i u Sjevernoj Makedoniji, kao i na Kosovu. S obzirom na uvijek prisutnu politizaciju Centralne izborne komisije, teško je očekivati da bi se nešto slično moglo implementirati u Bosni i Hercegovini, prenosi Klix.ba.
Zbog čega je izlaznost na izborima u BiH na izuzetno niskom nivou je pitanje čiji odgovor nije jednostavan, te na njega utiče više faktora, no mnogi se pitaju da li ovakva izlaznost pa i rezultati lokalnih izbora u BiH daju potpuni legitimitet “pobjednicima”. (tl)
čemu ovakav naslov? Bilo ko da je imao najviše glasova, bio bi gradonačelnik
Zašto naslov nije uredu? Pa to je tako i treba naglasiti…Bilo ko da je pobijedio s ovakvim rezultatom problematično je i nije odraz narodne volje. Ljudi koji ne glasaju su apatični, to bi trebalo zabrinuti vlast, ali njih boli qu*ac. Gradonačelnik bi morao sad u novu kampanju da uvjeri birače da nije isti kao Imamović. Ne uradi li to, nastavi li posao Imamovića, je*eš i Tuzlu i novog
Damire naslov je itekako bitan i govori o stanju u društvu, ako znamo da je Grad Tuzla vlasnik 20 J.P. čiji radnici i njihove porodice po principu stranačkog zapošljavanja i lobiranja su obavezni glasati jer ako ne glasaju njihova egzistencija postaje upitna, apsolutno vladanje strahom. Onda Damire lako možemo zaključiti u kakvom društvu živimo, a ako bi kojim slučajem izbili glasove J.P. i Ustanova pri gradu Tuzla dolazimo do poražavajućeg zaključka da je novi gradonačelnik osvoji poražavajuće mali broj glasova u svakoj demokratskoj zemlji legetimitet pa i legalnost ovakvih izbora bila bi upitna.
Ipak čestitamo novom gradonačelniku nadam se da će svojim radom doprinjeti razvoju SLOBODE u ovome gradu čiji je ponos nekada bila SLOBODA !
To znači da je pobjednik imao bolju bazu i dobro se pripremio za izbore. Osim toga, poznajem bar 20 osoba koje rade u JP ili opstinskim službama koje nisu glasali za Lugavica, a čak su i putem društvenih mreža pozivali za druge kandidate. Da je malo, malo je, ali tome nije kriv Lugavic, nego ispijaci kafe