“NATO u BiH treba rasporediti punu brigadu: Poduzeti ovaj korak prije novembarskog glasanja Vijeća sigurnosti UN-a”

Kontingent tih snaga trebao bi biti baziran u Brčkom i oko njega, gradu na sjeveroistoku Bosne koji dijeli dvije polovine Republike Srpske

– Još nije kasno da Sjedinjene Američke Države i Evropa promijene kurs i pomognu da se spriječi de facto raspad Bosne i Hercegovine – pišu Kurt Bassuener i Toby Vogel u autorskom tekstu za magazin Foreign Policy.

U analizi u kojoj nisu štedjeli riječi kritike na račun Zapada, ali i političara u Bosni i Hercegovini i regionu, oni zahtijevaju snažnu promjenu politike, prenosi politicki.ba.

Preraspoređivanje pune brigade NATO-a u BiH

– Središnji dio takve promjene politike bio bi preraspoređivanje pune brigade NATO snaga u BiH. Kontingent tih snaga trebao bi biti baziran u Brčkom i oko njega, gradu na sjeveroistoku Bosne koji dijeli dvije polovine Republike Srpske, entiteta bosanskih Srba – pišu dalje.

Navode da bio to moglo pomoći da “se preduprijede bilo kakve težnje za neovisnošću, i također spriječiti bilo kakvu preventivnu akciju od strane Bošnjaka”.

– Za NATO je ključno da preduzme ovaj korak prije novembarskog glasanja Vijeća sigurnosti UN-a o produženju mandata snagama EU, na koje se očekuje da će Rusija (a možda i Kina) staviti veto. Mandat NATO-a proizlazi iz Dejtonskog sporazuma, a ne iz Vijeća sigurnosti UN-a, iako se posljednjih godina to dovodi u vezu sa godišnjim obnavljanjem mandata snaga EU od strane Vijeća sigurnosti.

Veto bi stoga zakomplicirao situaciju i za NATO.

Mudar potez

Prije invazija Rusije na Ukrajinu, takav potez se možda smatrao provokativnim. Ali NATO već šalje više trupa u svoje istočne i sjeverne frontove, a članice NATO-a šalju ogromne količine oružja i pomoći Ukrajini. U ovom kontekstu, raspoređivanje NATO-a u Bosni i Hercegovini trebalo bi se posmatrati kao jednako mudro – ističu Vogel i Bassuener.

Oni su, inače, osnivači nevladine organizacije Vijeće za demokratizaciju politike (DPC) koja snažno lobira za BiH u zapadnim krugovima.

Autori teksta podvlače da bi SAD trebale jasno staviti do znanja da će snage NATO-a i visoki predstavnik ostati sve dok Bosna i Hercegovina ne zamijeni dejtonski ustav alternativom koja garantira političku odgovornost i vladavinu zakona.

– Pokušaji da se ukinu dejtonski instrumenti za provođenje, a da se pritom nije aktivno radilo na njihovoj temeljnoj reviziji u proteklih 16 godina, pomogli su u stvaranju okruženja bez pravila u BiH. Ako Zapad zadrži svoj sadašnji pristup, lideri kao što su Dodik i Čović mogli bi potaknuti nasilje kao odbrambeni manevar suočeni sa bijesom naroda zbog njihovih dugotrajnih malverzacija.

Pad demokratije

Ako Vašington i Brisel ne promijene kurs, pokazat će svijetu, uključujući i bližnje i daleke protivnike, da je pad demokratije na Zapadu otišao toliko daleko da ne može izazvati volju za napretkom čak ni na mjestu koje je nekada uspio izbaviti iz ponora.

Ukrajinci su u svojoj tekućoj borbi primorali Zapad da posveti skupu materijalnu, političku i moralnu podršku za odbranu svojih proklamiranih vrijednosti demokratije i ljudskog dostojanstva, udaljavajući ga od više transakcijske vanjske politike. Umjesto da ostane na autopilotu u BiH i na širem Balkanu i riskira izgubiti još veći kredibilitet, Bidenova administracija bi trebala prihvatiti ovu priliku i usvojiti politiku koja će omogućiti da njena djela budu u skladu s riječima – poručili su autori, prenosi politicki.ba.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *