Nabavljeni respiratori nisu za liječenje posljedica Covid 19

Unakrsnim ispitivanjem sudskog vještaka medicinske struke – anesteziologa prim. dr. Ismeta Suljevića, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje u predmetu “Novalić i drugi” u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla firma “F. H. Srebrena malina”.

Vještak Suljević je ostao pri stavu od prethodnog svjedočenja da respiratori ACM812A nisu invazivni i da se ne mogu koristiti za intenzivnu njegu pacijenata zbog nedostatka PEEP ventila.

Advokatica Fikreta Hodžića, Mirna Avdibegović pitala je vještaka da li je u toku vještačenja direktno primjenjivao respiratore na pacijentima, na što je odgovorio da nije bilo potrebe, te da je samo ispitivao upotrebnu vrijednost respiratora. Na pitanje kako je odredio da li je to invazivni respirator, vještak je kazao da je nauka anesteziologija odredila da postoji invazivna i neinvazivna ventilacija.

Avdibegović je kazala da je u korisničkom uputstvu (user manuel) navedeno da se respirator može koristiti u invazivne svrhe, na šta je vještak odgovorio da je netačno to što je navedeno.

Na pitanje zašto se vještak nije pozvao na tehničke specifikacije, on je kazao da je u kutijama našao user manuel na koji se referirao, budući da su vrlo slični.

– Na strani 14 tog user manuela, nalazi se podatak koji daje sumnju u proizvođača kao vještaka, a odnosi se na osjetljivost prekidača u kojima su navedena odstupanja pritiska – kazao je vještak.

Advokatica je upitala koliko je bilo smrtnih slučajeva zbog bilo čijih grešaka u toku njegove karijere tokom upotrebe respiratora, ali Sudsko vijeće nije dozvolilo odgovor na to pitanje.

Optuženi Hodžić je pitao vještaka da li je sporni respirator invazivni, vještak je kazao da se respirator ne može koristiti invazivno za intenzivnu njegu, već samo za kratku upotrebu.

– Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nije dala samo jedan parametar za određivanje invazivnosti, već desetine. Upotrebna vrijednost je daleko od upotrebe za invazivnu njegu. Ventilator s aspekta nauke se ne može nazvati invazivnim – kazao je vještak.

Na pitanje Hodžića koji je motiv vještaka da pored proizvođača i ostalih tvrdi da nije invazivan, vještak je odgovorio da nema motiv te da su svi stavovi zasnovani na nauci.

Optuženi Solak je priložio fotografiju za koju tvrdi da je PEEP ventil sa respiratora ACM812A. Tužilac je kazao da prvi put vidi fotografiju te da se ne vidi s kojeg je aparata.

Međutim, Solak je kazao da je se na fotografiji vidi da sporni respirator ima PEEP ventil, za koji vještak tvrdi da nema.

Vještak je kazao da postoje slični instrumenti u setovima koji dođu uz respirator, te da se u user manuelu spominje PEEP ventil, ali s malim pritiskom, dok je za intenzivnu njegu potreban veći pritisak.

Advokatica Fadila Novalića, Vasvija Vidović je kazala da je vještak koristio user manuel koji nije dobio od tužioca, da je kompletno vještačenje napravio na osnovu fotografija te da ne vidi razlog zašto ne može odgovoriti na pitanje.

Tužilac je tražio od vještaka da objasni da li se PEEP ventil koristi za liječenje pacijenata koji su oboljeli od plućnih bolesti koji su slični oboljenjima koje prouzrokuje koronavirus, na što je vještak odgovorio da je liječio više od 1.000 takvih pacijenata, a da ovaj aparat nije za svrhu liječenja posljedica kovida.

Na pitanje tužioca gdje je bio zaposlen, vještak je kazao da je od 1983. godine uposlenik KCUS-a, te da je od 1988. godine do penzije bio uposlenik Klinike za anesteziologiju i da je od 2012. do 2017. bio šef te klinike, prenosi FTV.

Na pitanje da li je ta klinika pružala usluge svim ostalim klinikama kojima je bila potrebna anestezija, vještak je odgovorio potvrdno, osim za kardiovaskularna oboljenja koja su specifična.

Na pitanje da li je imao medijske istupe tokom vještačenja, vještak je kazao da je prije 6. maja 2020. godine, dana kada je dobio naredbu za vještačenje, imao dva istupa.

– Od kad sam vještak u ovom predmetu, nisam govorio o predmetu spora – kazao je.

Tužilac je Sudskom vijeću pokazao user manuel i smjernice SZO, ali se odbrana žalila tvrdeći da su na engleskom jeziku te da nikada nisu vidjeli te nalaze.

Iako je tužilac kazao da su ti nalazi korišteni u radu vještaka, Sudsko vijeće je odlučilo da se ti dokumenti mogu predati kao dokazi nakon što se prevedu na službeni jezik u BiH.

Na pitanje Sudskog vijeća da li ima saznanja da li se taj respirator koristio na pacijentima, vještak je kazao da ima saznanja da su korišteni u Privremenom respiratornom centru.

Optuženi Fadil Novalić pitao je vještaka da li je moguće da su proizvođači napravili grešku u user manuelu u mjernim jedinicama za pritisak te zamijenili paskal i kilopaskal, vještak je odgovorio da je dobio zadatak da ispita upotrebnu vrijednost respiratora.

U nastavku suđenja saslušan je svjedok optužbe Nedim Kereš, referent u špediterskoj firmi – DT Šped, koji je opisao proceduru u vezi s uslugama špedicije/posredovanja carinjenja, nakon što je kontingent od 80 respiratora dopremljen na sarajevski aerodrom u aprilu 2020. godine.

Kazao je kako ga je nadređeni (direktor) obavijestio o tome da treba da ode na aerodrom kako bi preuzeo “papire” u vezi sa spomenutom pošiljkom.

Svjedok je naveo da je preuzeo dokumentaciju od aerodromske Kargo-službe, uključujući avio tovarni list, carinsku prijavu i specifikaciju.

Budući da među dokumentima nije bilo fakture, te saglasnosti Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, svjedok je kontaktirao direktora uz čije je posredovanje putem e-maila dobio fakturu, a dan kasnije i originalnu saglasnost.

Dodao je da se bez saglasnosti spomenute agencije nije moglo pristupiti carinjenu, te da je carinska ispostava ta koja odlučuje o (ne)dostatnosti dokumentacije, uključujući i obavezu dostavljanja originalnih dokumenata, kao i obrasca zadužene banke kao dokaza da je određena roba plaćena.

Ostatak svjedočenja odnosio se na tehnička pitanja – kompletiranje dokumentacije, pregled kontingenta, odnosno 80 respiratora/paleta, koji su prvobitno dopremljeni (naknadno je dopremljeno još 20 respiratora).

Odgovarajući na pitanja Hodžićeve braniteljice, advokatice Mirne Avdibegović, svjedok je naveo da je faktura glasila na 100 respiratora, te da tokom carinjenja nije bilo problema.

Strane u postupku – optužba i odbrana uložile su u sudski spis određenu dokumentaciju.

Pored Fadila Novalića, premijera Federacije BiH, za spomenutu nabavku optuženi su suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme F. H. “Srebrena malina” Fikret Hodžić, kao i pravna osoba F. H. “Srebrena malina”, te federalna ministrica finansija Jelka Milićević.

Nastavak suđenja u ovom predmetu zakazano je za 4. februar.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *