Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the all-in-one-wp-migration domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Hladni dani traže potporu imunitetu - Tuzla L!VE

Hladni dani traže potporu imunitetu

Hladniji dani i manje sunčevih zraka traže više brige za zdravlje i veću potporu imunitetu. Čajevi su odlični saveznici imuniteta koji ne samo da će nas ugrijati kroz cijelu jesen i zimu nego će ljekovito bilje, od kojeg čajeve pripravljamo, osnažiti i zaštititi tijelo od čestih infekcija dišnog sustava koje prate hladnije zimske mjesece.

Čajevi su dobrodošli i kada govorimo o adekvatnom i optimalnom unosu tekućine koja je od iznimne važnosti za pravilno odvijanje svih biokemijskih procesa koji ujedno čuvaju zdravlje i imunološki sustav. Bogatstvo mirisa, okusa i aroma raznih čajnih mješavina uz dodatak domaćeg meda, nekoliko kapi limuna, cimeta i đumbira ovaj će ukusan napitak pretvoriti u saveznika zdravlja.

Koju biljku kuhati?

Ljekoviti sastojci biljaka uz protuupalna svojstva, djeluju i antibakterijski, antivirusno i protugljivično pa će osim preventivnog djelovanja pomoći ublažiti kašalj, otežano disanje, grlobolju i potaknuti brži oporavak kada se razbolimo. Primjena svježe pripremljenih čajnih mješavina i ljekovitog bilja pomoći će podići otpornost našeg organizma, a neke ću biljne čajeve posebno istaknuti kao moćne saveznike u borbi protiv prehlade, grlobolje, kašlja, povišene tjelesne temperature i gripe.

Ehinaceja

Ehinaceja je ljekovita biljka moćnog djelovanja na zdravlje. Od devet vrsta ehinaceje tri su značajne kada govorimo o fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea purpurea Echinacea angustifolia, Echinacea pallida. Ova ljekovita biljka, lijepih ljubičastih cvjetova podrijetlom je iz Sjeverne Amerike, a upotrebljavaju se korijen i cvjetovi koji se koriste za pripremanje raznih tinktura, ekstrakata, praškastih pripravaka, tableta, kapsula i čaja.

Ehinaceja ima snažna antiseptička i protugljivična svojstva radi visokog sadržaja hlapljivog ulja i smola pa jača imunološki sustav i potiče proces fagocitoze te je izrazito učinkovita u liječenju prehlada, gripe, svih infekcija gornjeg dišnog sustava, upale uha i virusnih infekcija općenito. Ehinaceja može biti korisna u suzbijanju raznih upala i infekcija, a svakako je dobrodošla u liječenju infekcija mokraćnog sustava, herpesa i gljivičnih infekcija.

Majčina dušica, trputac, sljez… Biljni čajevi koji pomažu kod prehlade, kašlja, grlobolje

Iako se Ehinaceja u većini slučajeva dobro podnosi ovo je vrlo moćna biljka jakog djelovanja i bogata aktivnim sastojcima pa je preporuka čaj konzumirati umjereno i ograničiti konzumaciju čaja na vremenski period od dva tjedna. Ukoliko bolujete od neke autoimune bolesti, multiple skleroze, lupusa, infekcije virusom HIV-a ili drugih bolesti koje uzrokuju poremećaje imunološkog sustava preporuka je izbjegavati korištenje ehinaceje ili bi se svakako prije korištenja trebali konzultirati s liječnikom. Preporuka je Ehinaceu izbjegavati za vrijeme trudnoće i dojenja, kao i kod djece mlađe od godinu dana. Iako dozvoljena, svaka primjena kod djece treba biti u dogovoru s pedijatrom.

Za pripremu čaja koristite 1,5 do 2 g sušenih cvjetova Ehinaceje. Sušene cvjetove dodajte u šalicu kipuće vode, poklopite i ostavite da stoji pet do deset minuta. Čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj prema želji dodajte žličicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte jednu do tri šalice čaja na dan.

Šipak

Šipak, Ruža divlja (Rosa canina Rosaceae), grmolika ruža, žarko crvenih plodova šipka. Raste u gotovo svim dijelovima svijeta, a zreli plodovi se suše i drobe u sitnije dijelove ili se melju u prah. Ovako pripremljen šipak se koristi u pripremanju ukusnog čaja, ali i za pripremu tinktura, ekstrakata, kapsula i dr.

Šipak sadrži visok udio C vitamina, riboflavina, pektina, jabučne i limunske kiseline te proantocijanidina koji djeluju kao snažani antioksidansi i saveznici su u jačanju imunološkog sustava. Jača tijelo, odličan je za oporavak organizma i smanjenje umora, a saveznik je imuniteta u borbi protiv prehlade i gripe. Šipak sadrži visok udio likopena, jakog antioksidansa koji štiti stanice od djelovanja slobodnih radikala, štiti sluznice od virusnih i bakterijskih infekcija, a obiluje vitaminom E, vitaminom B1, kalcijem i željezom. Radi visokovrijednih komponenata svakako možemo govoriti o protuupalnom djelovanju pa i antikancerogenoj aktivnosti. Djeluje kao diuretik, pomaže kod proljeva, a može pomoći smanjiti i menstrualne bolove. Plodovi šipka izvor su zdravlja, a šipkov čaj zaista može biti koristan saveznik zdravlju cijelu jesen i zimu.

Za pripremu čaja koristite oko 5 g sušenog šipka ili 2 do 2,5 g mljevenog šipka. Dodajte šipak u šalicu kipuće vode, poklopite i ostaviti da stoji deset minuta. Čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj prema želji dodajte žličicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte dvije do četiri šalice čaja na dan.

Iako čaj od šipka nema dokazane nuspojave kod zdravih odraslih osoba ne preporuča se konzumacija u vrijeme trudnoće ili za vrijeme dojenja.

Zeleni čaj

Zeleni čaj (Camellia sinensis Theaceae) podrijetlom je iz Kine i Indije, a ova je vrlo važna kultura nezaobilazna kada govorimo o dobrobitima za zdravlje. Aktivni sastojci imaju snažno djelovanje, a sadrži i kofein koji djeluje stimulativno na organizam te smanjuje osjećaj umora i iscrpljenosti.

Listovi zelenog čaja bogati su polifenolima, antioksidansima koji štite tijelo i moćni su saveznici imuniteta i zdravlja općenito. Zeleni čaj djeluje diuretski, a također djeluje antibakterijski i protuupalno. Sadrži kvercetin i druge bioflavonoide te može pomoći u smanjenju bolesti srca, moždanog udara i raka.

Tanini iz čaja mogu negativno utjecati na apsorpciju željeza pa se radi sadržaja tanina i kofeina ne preporučuje čaj davati djeci niti u vrijeme trudnoće ili za vrijeme dojenja. U osjetljivih osoba može prouzrokovati migrensku glavobolju, a ne preporuča se niti osobama osjetljivog želuca, kod ulkusa, gastritisa ili GERB-a.

Za pripremu čaja koristite oko 2,5 g zelenog čaja. Dodajte čaj u šalicu kipuće vode, poklopite i ostaviti da stoji deset minuta. Čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj prema želji dodajte žličicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte dvije do tri šalice čaja na dan.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *