Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the all-in-one-wp-migration domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Pogled iz Sarajeva: Rusija režira haos koristeći Dodika - Tuzla L!VE

Pogled iz Sarajeva: Rusija režira haos koristeći Dodika

Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik razmahao se u svom separatizmu, ne obazire se na upozorenja Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, pa se na temelju toga može zaključiti da on u tome ima jaku podršku Ruske Federacije. Dobio je Dodik ohrabrenje za destrukcije onda kad Vijeće sigurnosti UN-a, zbog ruskog (i kineskog) veta, nije dalo suglasnost za imenovanje novog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita kojeg je Vijeće za implementaciju mira u BiH, ipak, ustoličilo.

Potom Rusi zajedno sa Kinezima nisu dopustili da Šmit svoj izvještaj o stanju u BiH obrazloži na sjednici Vijeća sigurnosti smatrajući ga nelegitimnim što je Dodik proslavio kao svoju pobjedu. Ipak, ovaj izvještaj, inače negativan po Dodika i Republiku Srpsku dostavljen je ovom vijeću, a dodatne informacije na sjednici dao je ambasador BiH u UN-u Sven Alkalaj. Inače, Vijeće sigurnosti sastoji se od 15 zemalja članica od kojih pet stalnih (SAD, Kina, Francuska, Velika Britanija i Rusija) imaju pravo veta na svaku odluku.

Treba podsjetiti da je Ruska Federacija, saopćenjem iz svoje ambasade u Sarajevu u martu ove godine, poručila “prijateljima u BiH” da će u slučaju praktičnog pribižavanja Bosne i Hercegovine NATO-u morati reagirati na ovaj, kako su ga nazvali, “neprijateljski korak”. Pozvali su sve u BiH da dobro razmisle, da izvažu sve ”za” i “protiv”, da uzmu u obzir mišljenja svih stanovnika zemlje koji su daleko od konsenzusa o ovom pitanju.

Ovo je prvi put da se najavila jedna ovakva ruska reakcija koju su neki pročitali i kao prijetnju, a zapravo radi se o geostrategijskim interesima Moskve koja ne želi prepustiti SAD-u kontrolu ovog dijela Balkana. Sve, dakle, zbog NATO-a.

Premda nisu naveli na šta bi se ruska reakcija u slučaju “neprijateljskog koraka BiH” odnosila, očito je da je njihovo djelovanje u Vijeću sigurnosti UN-a i izostanak podrške visokom predstavniku ono što su najavili i time su motivirali Dodika da se antidejtonski ponaša. I tako Rusi režiraju haos u BiH. Agresivni udar na temelje BiH lideru SNSD-a porastao je nakon razgovora koji je imao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovim u kuloarima svečanosti povodom 60-godišnjice Pokreta nesvrstanih nedavno u Beogradu.

U tome što radi Dodik, ipak, nije potpuno miran, pa je rekao da ukoliko dođe do reakcije NATO-a da će pozvati prijatelje koji ga “neće ostaviti na cjedilu”. Dodao je da bi se intervencija NATO-a smatrala agresijom i da bi tada Republika Srpska imala pravo pozvati svoje prijatelje da ih zaštite.

Ko bi mu pomogao? Rusija je daleko, a Republika Srbija teško da bi, zbog Dodikovih nepromišjenih postupaka, ušla u rat s NATO-om. Kasnije se lider SNSD-a korigirao rekavši da RS ne želi nikakvu eskalaciju problema i da se u tom entitetu donose političke, a ne ratne odluke, ali njegovo mirotvorstvo je nepouzdano.

Rusko miješenje u unutarnje prilike u BiH nije ostalo bez reakcije Sjevernoatlantskog vijeća NATO-a u Briselu odakle je saopćeno da oni pomno prate događaje u Bosni i Hercegovini i da neće dopustiti ugrožavanje njenog integriteta.

Podsjećam da je NATO svoju misiju stabilizacije mira u BiH okončao 2004. godine prepustivši izvršni mandat za provedbu vojnog dijela Dejtonskog sporazuma mirovnim snagama Europske unije (EUFOR) uz dogovor da će moći djelovati u BiH u slučaju potrebe kroz mehanizam “Berlin plus” iz 2002. godine. Konkretno to je potpora NATO-a misijama EU-a u kojima Savez kao cjelina ne sudjeluje.

Formiranjem parainstitucije za lijekove Republika Srpska je počela konkretan udar na ingerencije BiH, a, pored ostalog, najavljuje se i povlačenje suglasnosti za formiranje Oružanih snaga BiH, blokiranje kasarni i donošenje zakona o osnivanju entitetske vojske tako da su se stekli uvjeti za preventivno djelovanje EUFOR-a koji ima mandat da spriječi sve ono što bi moglo poremetiti mir i prouzročiti oružane incidente.

Također, EUFOR u slučaju potrebe može pozvati u pomoć rezervne snage izvan BH koje su u pripravnosti i one za relativno kratko vrijeme mogu ugasiti svaki ratni plamen. Ove i druge opcije EUFOR uvježbava i njegova komanda zna kad i kako treba djelovati. (Piše: Đuro KOZAR, vojnopolitlčki analitičar iz Sarajeva)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *