Tamnije i jarke boje odjeće upijaju više UV zraka od svjetlijih nijansi. Također, čvršće tkanine poput platna i trapera više će vas zaštititi od prozirnih i lagano tkanih materijala.
Bijela odjeća koju svi nosimo preko ljeta jer mislimo da manje privlači sunce potpuno je kriv izbor, ističu stručnjaci.
Stvar je u faktoru zaštite od ultraljubičastih zraka (UPF ultra protection factor). SPF faktor (sun protection factor) mjeri vrijeme koje je potrebno da koža izložena suncu pocrveni. Tako bijela t-shirt majica ima UPF faktor sedam, dok zelena ima 10. U poređenju s tim, denim košulja dugih rukava u tamnijoj boji ima UPF 1700. Ona gotovo u potpunosti blokira sunce. Tamnije i deblje pamučne majice kratkih rukava imaju UPF 50.
Pravilo koje vam najviše može pomoći u određivanju koliko vas vaša odjeća štiti od sunca je da je okrenete prema suncu i pogledate kroz nju. Ako svjetlost prolazi kroz nju, znači da i UV zrake prolaze, pa tako i kroz vašu kožu.
Preporučuje se nositi širu udobnu odjeću umjesto uske robe. Sve se češće može naći i odjeća koja ima ekstra zaštitu s određenim SPF faktorom.
Šeširi i kape su jako bitni prilikom zaštite. Većina karcinoma bazalnih stanica kože, 90% njih, javljaju se na glavi ili na vratu. Zaštitite se sa šeširima sa širokim obodom koji će vam pokriti i vrat i dio ramena te gornji dio leđa. (tl)