Ženske romske organizacije u Bosni i Hercegovini smatraju se djelom svjetskog pokreta Roma te okupljene kroz prvu žensku romsku mrežu u Bosni i Hercegovini kontinuirano upozoravaju društvo na izuzetno težak status Romkinja koje se nalaze u diskriminirajućem položaju kada je u pitanju zapošljavanje, nedovoljno učestvuju u političkom odlučivanju i upravljanju u institucijama vlasti, a podaci relevantnih institucija pokazuju da je svaka druga žena doživjela neki oblik nasilja i diskriminacije.
„Ukazujemo da nismo ravnopravne, naše potrebe i položaj nisu vidljivi u javnim politikama, ne osjećamo se sigurno, nismo uključene i živimo život koji nam ne osigurava dostojanstvo“, ističe Indira Bajramović, predsjednica Ženske romske mreže „Uspjeh“.
Stoga je Ženska romska mreža „Uspjeh“ iz navedenih razloga pokrenula kampanju Mjesec dana ženskog romskog aktivizma. Već od danas će u brojnim gradovima u BiH: u Tuzli, Bijeljini, Visokom, Kaknju, Prnjavoru i Modriči uličnim akcijama od 11, 00 do 12, 00 sati obilježiti početak kampanje „Moje je pravo, a ne privilegija“.
“Još uvjek živimo s predrasudama i diskriminacijom. Kao žena u bosanskohercegovačkom društvu se osjećam zapostavljeno. Mi smo uvijek u manjini i ako odrađujemo najteže poslove i redamo uspjehe, slavu uvijek pokupe muškarci. Nismo dovoljno zastupljene tamo gdje se donose odluke, gdje možemo poboljšati položaj žena i ako nas ima školovanih, pametnih i hrabrih da se suočimo sa problemima i da ih riješavamo. To smo kao žene dokazale, nažalost još uvjek se moramo boriti za svoja mjesta, svoja prava. Moramo se nametnuti da bi se naš glas čuo. Naša borba za ostvarivanje naših prava, ravnopravnost, sigurnost, traje dugo, ali ima pomaka”, kaže Indira Bajramović koja ujedno void i najveću romsku žensku organizaciju u BiH “Bolja budućnost”.
Dodaje da je u borbi za prava žena još mnogo posla i velikih izazova kako bi se promjenio položaj u kojem se sada nalaze.
“Ali mi ćemo ustrajati i doći će taj dan kada ćemo ostvariti naše ciljeve. Želim da čestitam 8. mart svim ženama svijeta i da nas sve zajedno napomenem da se ni danas ne trebamo opuštati nego se boriti kao i ostalih 364 dana u godini, jer svaki dan je naš dan.”
Kampanja „Moje je pravo, a ne privilegija“ nastala je s ciljem da se kroz niz aktivnosti koje će se implementirati u narednih mjesec dana ukaže na položaj žena s posebnim akcentom na Romkinje u BiH i važnost njihovog uključenja u javni i politički život BiH te omogućavanje uživanja svih ljudskih prava i dostojanstven život.
U periodu od 8. marta, Međunarodnog dana žena do 8. aprila, Svjetskog dana Roma/kinja 2021. godine, članice Mreže organiziraju niz aktivnosti koje obuhvačaju održavanje uličnih akcija, sastanaka sa predstavnicima/cama institucija na svim nivoima te događaje u zajednicama. Kampanja se implementira u okviru regionalnog projekta „Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na zapadnom Balkanu III“ koji podržava Austrijska razvojna saradnja kroz CARE International Balkans, podršku OAK fondacije i OSCE misije u Bosni i Hercegovini.
Podsjećamo, ove godine navršava se 50 godina od održavanja prvog Svjetskog kongresa Roma/kinja, navršava se 50. godina borbe koja ukazuje na probleme Roma i Romkinja i da se podstaknu vlasti da rade na unaprjeđivanju njihovog položaja, odnosno na povećanju njihove uključenosti u sve društvene tokove, saopćeno je iz Udruženja “Bolja budućnost”.