Sve vlade svijeta poduzele su različite, konkretne, efikasne, potrebne mjere za oporavak privrede i ekomije nakon pojave pandemije koronavirusa. Osim BiH.
Oni koji su od tih očekivanja ovisili, ostali su bez pomoći. Vijeće ministara BiH, organ izvršne vlasti koji ima dužnosti kao Vlada države, nisu radili, predlagali, usvajali. Na nivou države Vijeće ministara nikada nije formiralo Krizni štab za saniranje ekonomskih posljedica koronavirusa. Sve je palo na niže nivoe vlasti. Entitetske vlade, kantonalne vlade pa čak i gradovi i općine pojedinačno – svi zajedno, a opet svako na svoj način, radili su na prevazilaženju ekonomskih posljedica uzrokovanih pandemijom koronavirusa. Pokazali su još jednom da su sebični i ne misle na narod i domaću privredu.
Državni zastupnički dom usvojio je izmjenu zakona o PDV-u na inicijativu Denisa Zvizdića, zamjenika predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Izmjena se odnosila na prolongiranje uplate PDV-a na kraj mjeseca. 28.maj 2020. Državni dom naroda obara zakona. Klub Hrvata i Srba bio je protiv! Razlog – teorija da je umjesto pomoći privredi riječ o prikupljanju glasova.
„Svaki put pred izbore prvo na šta se nasrće je Zakon o PDV-u u pokušaju da se prigrabi neki dobar glas građana za izbore“ – kazale je tada delegatkinja SNSD-a Dušanka Majkić.
Ministar finansija i trezora Vjekolasv Bevanda obećao da će se o ovome govoriti i ubuduće.
-Upravni odbor je pokrenuo proceduru izmjene zakona o PDV, napravio je široke konsultacije i na jednoj od idućih sjedncia će biti izmjene i dopune zakona o PDV“, kazao je Bevanda.
Ko zna koji put Državni dom naroda donosi odluke u vlastitom interesu, a ne u interesu naroda.
-Javni sektor želi da ostane u zoni budžetskog konfora a da teret krize snosi realni sektor. ja mislim da to nije pošteno“, kazao je predlagač izmjene Zakona Denis Zvizdić.
Izmjena zakona o PDV-u je kap u moru onoga što su Vijeće ministara i državni parlament mogli uraditi za spas ekonomije, ali nisu. Vijeće ministara nikada nije formiralo Krizni štab za saniranje ekonomskih posljedica koronavirusa.
-Savjet ministara nije donio nijedan suštinski važan zakon za ovu državu. Mi u predstavničkom domu nemamo nijednog zakona koji je došao iz ovog saziva iako stalno govorimo o reformama i napretku. Vijeće ministara je u nekoj vrsti tihe blokade, zapravo blokade“, objasnio je zastupnik SDS-a Dragan Mektić.
Delegat Zlatko Miletić dodaje:
-Mi smo čak ovdje i na prošloj sjednici tražili, i ja se nadam da će biti uskoro organizovana i ta vrsta sjednice, da oba Doma sjednu zajedno i da vidimo koje mjere da poduzmemo u saradnji sa Vijećem ministara. međutim oni po meni nisu dovoljno aktivni, zašto je to tako to morate pitati predsjedavajućeg.”
A predsjedavajućeg nema na sjednicama Državnog parlamenta. Umjesto njega, rad, odnosno nerad Vijeća ministara pokušao je opravdati njegov stranački kolega Nikola Špirić.
-Pa sjećate se izjava i izvještaja ministra bezbjednosti koji je imao koordinirajuću ulogu. Tada je ocjena javnosti da je urađeno sve kako treba. A ako asocirate na presejedavajućeg VM, moram vam reći da on nije predsjednik Vlade, on je predsjedavajući VM i da su kompetencije ministarstava i dajte da to poštujemo.“
Špirić nije konkretno odgovorio – šta je to Vijeće ministara na čelu sa Zoranom Tegeltijom uradilo za spas ekonomije. Čak je i spomenuti, sada već bivši ministar sigonosti Fahrudin Radončić podnio ostavku, koja je ni manje ni više SNSD-u poslužila kao novi razlog dnevno-političkog prepucavanja i blokade. I tako ukrug. Umjesto da Vijeće ministara radi za dobrobit svih građana, iz dana u dan usavršavaju tehniku kreiranja kriza, blokada, osporavanja.
Pojedini članovi Vijeća ministara blokiraju podjelu humanitarne pomoći zdravstvenim ustanovama. Postali su svrha sami sebi. Naravno, nisu se ni solidarisali s teško pogođenim realnim sektorom pa nisu pristali na prijedlog da sebi smanje plate.(hayat,tl)