Predsjednica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Vanja Bjelica Prutina kazala je za N1 kako su već na početku ovog izbornog perioda uočili određene pojave koje ukazuju na ozbiljne zloupotrebe u izbornom procesu.
Održali su hitan sastanak s nadležnim institucijama poput SIPA-e i Tužilaštva BiH kako bi dogovorili saradnju i brže reagovali tokom ovog izbornog procesa.
“Zaprimili smo četiri prijave za registraciju birača van BiH koje se odnose na umrle osobe, na potpisima podrške nezavisnim kandidatima nalaze se umrle osobe. Zaprimili smo i informacije u kojima se ukazuje da u određenim mjestima postoji zloupotreba ličnih podataka radi registracije podataka birača koji žive van BiH i to bez njihovog znanja ili ovlaštenja”, kazala je Bjelica Prutina.
Na pitanje da li se redovno spiskovi ažuriraju u smislu da se iz evidencija brišu umrle osobe, predsjednica CIK-a kazala je kako se spiskovi redovno ažuriraju, ali imaju određene probleme.
“Iako je CIK nadležan za podatke u centralnom biračkom spisku, moram naglasiti da su ti podaci iz evidencija drugih nadležnih institucija. Saznanje da je neka osoba preminula ne daje mogućnost CIK-u da ga izbriše sa spiska. Tek kada se izvrši procedura od matičnog ureda pa kada nadležni MUP izbriše tu osobu u centralnim evidencijama, tek se tada briše iz CIK-a. Tačno je da i danas imamo oko 500 osoba za koje imamo informaciju da su preminuli. Razlozi zbog kojeg nadležni MUP nije to uradio su različiti”, kazala je.
Istakla je da bez obzira na to, oni su označili umrle osobe sa zvjezdicom i zbog toga ne bi trebalo doći do zloupotreba o čemu će članovi biračkog odbora voditi računa.
Na današnjoj hitnoj sjednici CIK je usvojio instrukciju o postupanju organa na izborni dan ukoliko se bude provodio u uslovima pandemije korona virusa. Instrukcijom je regulisano ponašanje biračkog odbora, zaštitna oprema i način na koji će se urediti prostor.