[vc_row][vc_column width=”2/3”][vc_column_text]O Tuzli
Tuzla se nalazi u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, na obroncima planine Majevice. Povoljan geografski položaj omogućava Tuzli dobru povezanost s ostalim regionima u Bosni i Hercegovini, kao i sa susjednim državama, Hrvatskom i Srbijom, te gotovo podjednako s regionima jugoistočne, centralne i zapadne Evrope. Prema procjenama iz 2009. godine Tuzla je imala oko 131 000 stanovnika, procjene iz 2012. kažu da taj broj premašuje 150.000 sa širom okolinom
Ali, da se malo vratimo u prošlost. Tuzla je jedno od najstarijih naselja u Evropi sa kontinuitetom življenja. Dokaz tome su i pronađeni ostaci starog naselja sojeničkog tipa iz vremena neolita. Prvi pisani spomen o Tuzli potiče iz 950. godine. Te je godine bizantijski historičar i car Konstantin Porfiregonit u svom djelu “O upravljanju državom” izričito spomenuo Tuzlu kao grad, pod rimskim nazivom Salines, što znači grad soli, sa napomenom da se nalazi u sastavu Raškog kneza Časlava, koji je poginuo u borbi sa Mađarima.
Ako se osvrnemo u nešto bližu prošlost pronaći ćemo podatak da, kada su tokom Drugog svjetskog rata 2. oktobra 1943. godine partizanske jednice oslobodile Tuzlu od okupatora, Tuzla je bila najveći oslobođeni grad u Evropi.
Ipak, 25. maja 1995. godine desio se nezapamćen zločin u historiji grada, na Kapiji, kada je granata ispaljena sa položaja Vojske Republike Srpske na planini Ozren usmrtila 71, a ranila 115 civilnih osoba. Najmlađa žrtva imala je dvije godine, prosječna starost
žrtava bila je 22 godine. Zločin se dogodio u središnjoj gradskoj ulici, na tada popularnoj “Kapiji”. Na tom mjestu, u znak sjećanja, stoji spomenik sa imenima svih
žrtava i tekstom:
“Na ovom mjestu, 25. maja 1995. godine, srpski fašistički agresor je granatom prekinuo 71 mladi život. Proučite fatihu i pomolite se. Pamtite i opominjite.
Građani Tuzle.”
Tuzla je danas administrativno sjedište, te privredni, kulturni i obrazovni centar Tuzlanskog kantona i ekonomsko-geografske regije sjeveroistočne Bosne. Poznata je kao industrijski, grad uglja i soli, ali posljednjih desetak godina razvija se u moderno središte regije, obnavlja se, gradi, obrazovni i kulturni život izdiže na viši nivo. Također, Tuzla je poznata po slanim jezerima koja joj, među ostalim, daju epitet značajnog turističkog grada.
Tuzla je sveučilišni centar s velikim brojem visokoškolskih ustanova. Prije rata je bila privredni centar regije, nakon rata ugasila su se brojna velika preduzeća, dok se sada razvoj bazira uglavnom na kombinaciji društvenog i privatnog biznisa, IT tehnologijama…
U Tuzli egzistira Termoelektrana „Tuzla“, najveća fabrika električne energije u BiH, a 2020. godine počeli su pripremni radovi na izgradnji bloka 7 ove termoelektrane, čiji se završetak očekuje 2025. godine. Okončanjem izgradnje ovog bloka elektroenergetski sistem u BiH dobit će na snazi i sigurnosti.
Govoriti o Tuzli, a ne spomenuti sport, nezamislivo je. Prije Odbrambenog rata Tuzla je kotirala kao jedan od najsportskijih gradova u bivšoj Jugoslaviji, sa mnoštvom svjetski poznatih asova i klupskih prvaka države, u velikom broju sportova. Dovoljno je napomenuti da je u Tuzli rođen i da je u ovom gradu načinio prve korake u bogatoj karijeri Mirza Delibašić, najbolji sportista BiH svih vremena. U Tuzli je svjetsku reputaciju započela i košarkašica Razija Mujanović, a njen klub, Jedinstvo Aida, okitio se titulom prvaka Evrope. Sportista stoljeća Tuzle, atletičar Zlatan Saračević, nosilac je zlata i bronze s dva prvenstva Evrope u bacanju kugle. (tl)[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][vc_column width=”1/3”][vc_wp_custommenu nav_menu=”49199”][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]