
Taksi prevoznici koji posluju na području Grada Tuzla uputili su gradonačelniku zvaničnu inicijativu sa zahtjevom za hitan sastanak s nadležnim institucijama, upozoravajući na sve teži položaj u kojem se nalazi ovaj sektor.
Kako navode, izmjene u organizaciji javnog prevoza, uključujući subvencionisanje pojedinih vidova prijevoza, uvođenje besplatnog prevoza za određene kategorije građana i uspostavljanje novih linija, dovele su do značajnog pada obima posla za taksi prevoznike, koji, tvrde, nisu obuhvaćeni nijednom mjerom podrške.
Iz udruženja upozoravaju da su zbog toga ugrožena radna mjesta i egzistencija brojnih porodica koje žive od taksi djelatnosti, te ističu da bi nastavak ovakve prakse mogao dovesti do gašenja legalnih taksi službi u Tuzli.
Pored smanjenog broja korisnika, taksisti ukazuju i na probleme sa neuređenim taksi stajalištima, visokim troškovima registracije, licenci, osiguranja i održavanja vozila, kao i rastućim troškovima poslovanja.
Od Gradske uprave zahtijevaju hitan sastanak s nadležnim institucijama, razmatranje mjera podrške za registrovane taksi prevoznike i utvrđivanje konkretnih rokova za rješavanje nagomilanih problema. Poručuju da taksi služba predstavlja važan segment javnog prevoza koji je građanima dostupan 24 sata dnevno i da je neophodno osigurati uslove za njen opstanak. (tl)

Ima previse taxija. I da ostane 20% dovoljno je. Inace jedan od vecih rizik faktora u saobracaju