
Zbog ekstremno visokih temperatura širom Federacije BiH, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike uputilo je preporuke poslodavcima s ciljem zaštite zdravlja radnika, posebno onih koji rade na otvorenom i u otežanim uslovima.
Poslodavcima se preporučuje prilagođavanje radnog vremena, izbjegavanje rada u najtoplijem dijelu dana između 11 i 17 sati, uvođenje češćih pauza, osiguravanje dovoljne količine tečnosti te korištenje rashlađenih prostora gdje je to moguće. Također se sugeriše organizacija rada u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim satima, a u nekim slučajevima i pomjeranje početka rada na 6 sati.
Posebna pažnja treba biti usmjerena na rizične grupe radnika i osobe s hroničnim oboljenjima, kojima se preporučuje korištenje odmora ili odsustva. Ministar Adnan Delić Adnan Delić poručio je da je zaštita zdravlja radnika prioritet i da se rad mora prilagođavati sve izraženijim klimatskim promjenama. (tl)
