U znak sjećanja na žrtve Kapije: Sutra Dan žalosti u Tuzlanskom kantonu

Obilježavanje godišnjice zločina na Kapiji organizuje se kao trajni podsjetnik na stradanje civilnih žrtava rata i važnost očuvanja kulture sjećanja

danas se obiljezava 29 godisnjica od masakra na kapiji u tuzli kada je od granate ispaljene sa polozaja vsrs ispaljena granata koja je ubila 71 mladog gradjanina tuzle a ranila 150
(Dan žalosti u TK povodom godišnjice tragedije na tuzlanskoj Kapiji – Foto: Arhiva)

Na području Tuzlanskog kantona sutra će biti obilježen Dan žalosti povodom 31. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji, jednog od najtragičnijih događaja tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Dana 25. maja 1995. godine, u 20 sati i 55 minuta, granata ispaljena sa položaja Vojske Republike Srpske na planini Ozren pogodila je Kapiju, mjesto okupljanja mladih u centru Tuzle.

U napadu je ubijena 71 osoba, dok je više od 150 građana ranjeno. Prosječna starost ubijenih bila je 23 godine, a najmlađa žrtva bio je dvogodišnji Sandro Kalesić.

Komemorativni program obilježavanja godišnjice tragedije bit će održan sutra, 25. maja 2026. godine.

Program počinje u 10 sati polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježju civilnim žrtvama rata na Aleji mladosti na Slanoj Banji.

Centralna komemoracija i polaganje cvijeća na Kapiji planirani su za 12 sati.

U znak sjećanja na trenutak tragedije, sirena će se oglasiti tačno u 20 sati i 55 minuta, kada je prije 31 godinu granata usmrtila desetine mladih Tuzlanki i Tuzlaka.

Obilježavanje godišnjice zločina na Kapiji organizuje se kao trajni podsjetnik na stradanje civilnih žrtava rata i važnost očuvanja kulture sjećanja.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *