
Vijeće ministara BiH usvojilo je novu Listu esencijalnih lijekova, prvu nakon skoro dvije decenije čekanja. Primjena počinje odmah po objavi u službenim glasnicima, čime se osigurava minimalni standard zdravstvene zaštite za sve građane.
Ova lista definiše minimum lijekova koji se moraju izdavati na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja i u bolničkoj zaštiti. Obuhvata tri ključne kategorije:
- Lijekovi koji se izdaju u domovima zdravlja i bolnicama.
- Terapije za onkološke i hematološke pacijente.
- Obavezne vakcine za imunizaciju stanovništva.
Direktorica Agencije za lijekove BiH, Nataša Grubiša, u izjavi za Fenu, ističe da su fondovi obavezni osigurati ove lijekove, ali mogu uvesti i šire, tzv. „pozitivne liste“ ako imaju sredstava. Zakon takođe obavezuje proizvođače i veledrogerije da uvijek imaju zalihe ovih medikamenata.
Ovaj korak, usaglašen s entitetskim ministarstvima i Brčko Distriktom, predstavlja ključan pomak ka jednakoj dostupnosti liječenja za sve građane BiH, bez obzira na mjesto prebivališta. (tl)
