Dnevnik: Milorade, iz Dejtona se ne izlazi!

Jednostrano povlačenje RS-a iz Dejtonskog sporazuma smatralo bi se direktnim rušenjem tog dokumenta, što bi izazvalo ozbiljnu sigurnosnu i političku krizu u BiH

Djuo Kozar, novinar, analiticar
(Piše: Đurko KOZAR, vojnopolitički analitičar iz Sarajeva)

Bivši predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji se ponaša kao da to i sada jeste, a samo je lider vladajućeg SNSD-a, u intervjuu beogradskom  listu “Politika” izjavio je da bi RS trebala povući svoju saglasnost na Dejtonski sporazum i izaći iz njega, pa i iz BiH. Ocijenio je da se taj sporazum nastavlja rušiti, a kao posljednji primjer naveo je odluku Ustavnog suda BiH o nelegitimnosti vlade tog entiteta koju je Narodna skupština RS-a formirala 2. septembra 2025. godine 

Međutim, pokušaj jednostranog povlačenja RS-a iz Dejtona smatrao bi se direktnim rušenjem tog mirovnog sporazuma, što bi izazvalo ozbiljnu sigurnosnu i političku krizu u BiH. Jednostrano povlačenje nije pravno utemeljeno i naišlo bi na snažno protivljenje međunarodne zajednice koja garantuje taj sporazum.

Dodik i njegovi trabanti koriste se pogrešnom tezom  da je Republika Srpska u dejtonsku BiH unijela svoju nezavisnost, ali namjerno prešućuju činjenicu da je Bosna i Hercegovina postojala prije Dejtona i da je Dejtonskim sporazumom potvrđen njen međunarodni kontinuitet. Prema tome  RS nikad nije imala, niti sada ima, državnost i nezavisnost, jer je dio BiH.

Profesor dr. Ivo Komšić, više puta govorio je o tome da je na temelju Dejtonskog sporazuma Bosna i Hercegovina dobila, po međunarodnom pravu, državni kontinuitet i pravo članstva u UN-u i u dijelovima unutar UN-a, te drugim međunarodnim organizacijama. Također, BiH je dobila pravo kontrole nad svojim međunarodno priznatim granicama i linijama među entitetima, pravo na svoje državne simbole, državne institucije i organizacije. Ta prava nisu dobili entiteti, a ukoliko postoje i slična entitetska prava, ona su podvedena pod vlast državnih organa.

Režim u Republici Srpskoj se poziva na sjednicu Narodne skupštine RS-a održanu 9. januara 1992. kad je, po njihovom mišljenju, Republika Srpska formirana kao nezavisna država mimo BiH, a  što ne samo da nije tačno, nego je i velika zabluda. Prvo, RS nikad nije niti je sada nezavisana, a još manje država, nego entitet znači dio Bosne i Hercegovine.  I drugo, Ustavni sud BiH je 9. januar proglasio neustavnim i diskriminatornim.

Dodik ističe da je RS prihvatila samo dejtonsku BiH, ali da je ona, odlukama visokih predstavnika srušena kako bi se umanjiila autonomija Republike Srpske što, također, nije istinito. Promjenama i dopunama Dejtonskog sporazuma željelo se učiniti funkcionalnijom državu BiH, ali to destruktivna vlast iz RS-a opstruira na državnoj razini. Tim promjenama nije narušena entitetska autonomija.

Danas se u RS-u tvrdi kako Bosna i Hercegovina opstaje samo kao projekat međunarodne zajednice što neodgovara istini, jer ne može država koja ima svoj kontinuitet biti nečiji projekat. Zaboravne treba podsjetiti da je upravo Republika Srpka projekat međunarodne zajednice i da je RS faktički poklonjena Srbima u Dejtonu. Inače, združene snage Armije BiH, Hrvatskog vijeća obrane i Hrvatska vojska, u okviru vojne akcije „Oluja“, u ljeto 1995. godine, ušle bi u Banja Luku, i to bi bio i formalni i stvarni kraj RS-a, ali je to NATO prijetnjom zaustavio. 

Međunarodna zajednica tada nije htjela Bosnu i Hercegovinu sa vojno poraženim bosanskim Srbima, nego kao ravnopravnu zajednicu, a sada ne bi prihvatila Republiku Srpsku izvan BiH. (Piše: Đuro KOZAR, vojnopolitički analitičar iz Sarajeva)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *