
Lučki radnici u Italiji zaprijetili su da će blokirati sve pošiljke koje dolaze iz Izraela ili su namijenjene toj zemlji, ukoliko izraelske snage napadnu međunarodnu flotilu koja prevozi humanitarnu pomoć stanovnicima Gaze.
Kako prenosi Politico, radnici luke u Đenovi dobili su podršku kolega iz drugih evropskih luka, koji su učestvovali na nedavnom sastanku o mogućoj koordiniranoj blokadi isporuka, iako detalji tog sastanka nisu javno objavljeni.
Vođa sindikata lučkih radnika u Đenovi, Riakdo Rudino, poručio je da bi generalni štrajk bio neizbježan ukoliko Izrael napadne flotilu, te najavio potpunu trgovinsku blokadu ukoliko ne dođe do promjene politike prema Gazi.
– Ako napadnu flotilu, biće generalni štrajk. Ako Izrael ne promijeni kurs, uslijediće potpuna trgovinska blokada. Nema drugog puta – rekao je Rudino za Politico.
On je istakao i da su lučki radnici poznati po svojim akcijama protiv pošiljki oružja, te podsjetio na sličnu blokadu u prošlosti.
– Djelovalo je nemoguće sa Južnom Afrikom, ali nakon potpune blokade oslobodili su Mandelu i održali izbore – kazao je.
Sindikalni pokret dodatno je dobio na težini nakon što je najveći italijanski sindikat CGIL saopćio da će proglasiti generalni štrajk ako dođe do napada na flotilu.
