Rijetka astronomska pojava večeras iznad BiH – potpuna lunarna eklipsa

Mjesec će se već pri izlasku iznad horizonta pojaviti u najtamnijoj fazi, pa će posmatrači iz BiH imati priliku uživati u impresivnom prizoru gotovo od samog početka. Događaj će biti moguće pratiti golim okom, dok će teleskop ili dvogled dodatno obogatiti iskustvo

(Večeras potpuno pomračenje Mjeseca vidljivo iz BiH – Foto: TL/Ilustracija)

Večeras nas iznad Bosne i Hercegovine očekuje nesvakidašnji nebeski spektakl – potpuno pomračenje Mjeseca. Ovaj rijedak astronomski fenomen bit će vidljiv širom zemlje i ne zahtijeva nikakvu posebnu opremu za posmatranje.

Prema podacima astronoma, potpuno pomračenje započinje u 19:30 sati, dostiže svoj vrhunac u 20:12, a završava u 20:53 sati. Nakon toga slijedi faza postepenog izlaska Mjeseca iz Zemljine sjene, koja se završava nešto poslije 22 sata.

Mjesec će se već pri izlasku iznad horizonta pojaviti u najtamnijoj fazi, pa će posmatrači iz BiH imati priliku uživati u impresivnom prizoru gotovo od samog početka. Događaj će biti moguće pratiti golim okom, dok će teleskop ili dvogled dodatno obogatiti iskustvo.

Potpuno pomračenje Mjeseca je rijetka pojava u našem regionu, pa se svim ljubiteljima astronomije i znatiželjnicima preporučuje da večeras upru pogled ka nebu.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *