Treba li pritiskati kvačilo ili ne kad palimo auto?

Kada pritisnemo papučicu kvačila, razdvajamo motor i mjenjač, a time olakšavamo anlaseru (i akumulatoru) koji treba da "zavrti" motor dok se ne upal
dilema koja se cesto postavlja da li prilikom paljenja automobila trebamo pritisnuti kvacilo
(Auto se pali sa pritisnutim kvačilom i ručicom mjenjača u neutralnom položaju – Foto: Ilustracija)

Da li treba pritisnuti kvačilo kada se startuje motor automobila? Mnogi vozači to rade refleksno, ali postoje i neki koji smatraju da je to nepotrebno ukoliko je mjenjač “izbačen iz brzine”, tj. ručica mjenjača je u neutralnom položaju.

Također, neke automobile uopšte ne možete da upalite ako ne pritisnete kvačilo. Ima ih i starijih i novijih, nezavisno od toga da li se pale okretanjem ključa ili pritiskom na dugme, piše sajt Polovni automobili.

Pogledajmo prvo kako se pritiskanjem kvačila čuvaju određeni dijelovi vozila, a zatim ćemo da vidimo i šta je bezbjednije.

Kada pritisnemo papučicu kvačila, razdvajamo motor i mjenjač, a time olakšavamo anlaseru (i akumulatoru) koji treba da “zavrti” motor dok se ne upali.

Naime, čak i kad je ručica mjenjača u neutralnom položaju, to ne znači da su motor i mjenjač odvojeni. Kada motor radi u mjestu, u leru, određeni dijelovi u mjenjaču se takođe okreću, samo što su zupčanici u takvom položaju da se ništa ne prenosi na točkove.

Neko će se s punim pravom zapitati – pa koliki to otpor pruža mjenjač u ovom slučaju i koliko taj otpor realno utiče na startovanje motora bez pritisnutog kvačila?

Odgovor je nemoguće dati, pošto zavisi od raznih faktora. To zavisi od motora, (snage) anlasera, akumulatora, vrste ulja u mjenjaču, perioda tokom kojeg auto nije paljen, spoljašnje temperature…

Odgovor će ipak možda najbolje znati vozači koji su posjedovali neko od Zastavinih vozila. Oni znaju šta se dešava kada zimi, pri veoma niskim temperaturama, neposredno nakon paljenja auta puste kvačilo pri čemu je ručica mjenjača, naravno, u neutralnom položaju. Auto gotovo da krene, iako mjenjač nije u brzini. Zašto do toga dolazi? Zato što se ulje u mjenjaču zbog niske temperature dovoljno “zgusnulo” da može da prenese određenu silu između komponenti mjenjača koje su fizički razdvojene i na taj način pokrene auto.

Nije stvar u konstrukciji vozila ili mjenjača – isto se dešava i kod nekih starijih vozila drugih marki, već u karakteristikama ulja pri niskim temperaturama.

Ovaj “fenomen” može da posluži kao primjer i pomoć pri razumjevanju kompletne problematike. Sa novijim, kvalitetnijim uljima ovaj problem je drastično ublažen, ako ne i otklonjen.

Uglavnom, suština je u tome da pritiskanjem kvačila odvajate motor od mjenjača, time otklanjate nepotreban otpor i olakšavate posao i anlaseru i motoru i akumulatoru.

Tu je i plivajući zamajac – njemu sigurno ne prijaju vibracije prilikom startovanja motora bez pritisnutog kvačila, ali teško je reći da li mu i koliko to može skratiti životni vijek.

Ipak, mnogi vozači smatraju da nema potrebe da se pritiska kvačilo, već je dovoljno da se mjenjač izbaci iz brzine. Tvrde da im se nikada nije pokvario alternator, da motor odmah pali, da im akumulator traje godinama nakon isteka garancije, da im plivajući zamajac traje koliko je “uobičajeno”, pa ne vide nikakav razlog za pritiskanjem kvačila prilikom startovanja motora.

Bezbjednost na prvom mjestu

Ne zaboravimo na bezbjednost. Savjetujemo da motor uvijek startujete sa pritisnutim kvačilom, ručicom mjenjača u neutralnoj poziciji i povučenom ručnom kočnicom, a ne smeta ni da držite stopalo na papučici nožne kočnice. Zašto pritisnuto kvačilo? Zato što ako okrenete ključ, a mjenjač je u brzini, auto može da poskoči, pa lako stradaju branik, far ili neki drugi dijelovi. U najgorem slučaju možete da povrijedite nekoga.

Čak i ukoliko nikada ne ubacujete mjenjač u brzinu kada se parkirate, već koristite samo ručnu kočnicu, može da se desi da je neko drugi vozio vaš auto i ubacio u brzinu prilikom parkiranja.

Na primjer, kada preuzimate auto iz servisa, perionice ili sa tehničkog pregleda. Vi to ne provjerite, okrenete ključ i eto problema.

Šta kažu proizvođači automobila?

Sva uputstva za korišćenje automobila koja smo pogledali kažu isto – auto se pali sa pritisnutim kvačilom i ručicom mjenjača u neutralnom položaju. (tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *